Լոնդոնը Բաքվին կոչ է արել դադարեցնել ԵԱՀԿ բյուջեի արգելափակումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Նիլ Հոլանդը կոչ է արել Ադրբեջանին դադարեցնել կազմակերպության բյուջեի արգելափակումը։
Հունիսի 6-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում, Նիլ Հոլանդը դիմել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին.
«Թույլ տվեք միանալ իմ գործընկերներին եւ ընդգծել, որ ԵԱՀԿ-ի լիարժեք գործունեության համար անհրաժեշտ է ուժեղ կառավարում եւ համապատասխան ֆինանսավորում:
Ափսոսանք ենք հայտնում, որ բյուջեի վերաբերյալ շարունակվող անհամաձայնությունը բացասաբար է անդրադառնում ողջ Կազմակերպության աշխատանքի վրա։ Համաձայնության գալն անհրաժեշտ է բոլոր դաշտային առաքելությունների եւ հաստատությունների արդյունավետ գործունեության համար, եւ մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում կառուցողաբար մասնակցել բյուջեի առաջարկի հաջորդ վերանայմանը»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանը հրաժարվեց քննարկել ԵԱՀԿ 2023 թվականի բյուջեն՝ այդ կերպ բողոքելով Հայաստան գնահատող առաքելություն ուղարկելու ԵԱՀԿ որոշման դեմ։ Պաշտոնական Բաքուն հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ նախագահությունը եւ քարտուղարությունը իրավասություն եւ մանդատ չունեին նման առաքելություն ուղարկելու համար եւ որոշումը  կայացրել էին՝ խախտելով ԵԱՀԿ-ում գործող կոնսենսուսի սկզբունքը։
Նիլ Հոլանդն իր խոսքում նաեւ շնորհավորել է Հայաստանին եւ Ադրբեջանին բանակցություններում առաջընթացի համար, հորդորել է օգտվել բարենպաստ պահից եւ ընդգծել, որ կայուն խաղաղության կարելի է հասնել միայն խաղաղ երկխոսության միջոցով։ Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է արժեքավոր ներդրում ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովման գործում՝ ունենալով արժեքավոր փորձ եւ գործիքակազմ միջնորդության, մոնիտորինգի, տնտեսական եւ բնապահպանական խնդիրների լուծման գործում։

Посол Великобритании призвал Азербайджан перестать блокировать принятие бюджета ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван, 7 июня. /Медиамакс/. Посол Великобритании в ОБСЕ Нил Холланд призвал Азербайджан перестать блокировать принятие бюджета организации.
Выступая 6 июня на заседании Постоянного Совета ОБСЕ, Нил Холланд обратился к министру иностранных дел Азербайджана Джейхуну Байрамову:
«Позвольте мне присоединиться к моим коллегам и подчеркнуть, что для полноценного функционирования ОБСЕ требуется сильное управление и адекватное финансирование.
Мы сожалеем, что продолжающееся несогласие относительно бюджета негативно сказывается на работе всей Организации. Соглашение необходимо для эффективной работы всех полевых миссий и институтов, и мы призываем Азербайджан к конструктивному участию в следующем пересмотре предложения по бюджету».
Медиамакс отмечает, что в октябре 2022 года Азербайджан отказался от обсуждения бюджета ОБСЕ на 2023 год, протестуя против решения ОБСЕ об отправке в Армению оценочной миссии. Официальный Баку заявлял, что председательство и секретариат ОБСЕ не обладали полномочиями и мандатом на направление такой миссии без согласования вопроса с заинтересованными сторонами и приняли решение в нарушение действующего в ОБСЕ принципа консенсуса.
В своем выступлении Нил Холланд также поздравил Армению и Азербайджан с прогрессом на переговорах, призвал воспользоваться благоприятным моментом и подчеркнул, что достижение долговременного мира возможно исключительно путем мирного диалога. Он отметил, что ОБСЕ может привнести ценный вклад в обеспечение мира и стабильности в регионе, обладая ценными знаниями и инструментарием в вопросах посредничества, мониторинга, решения экономических и экологических проблем.