Նիկոլ Փաշինյան. Անկլավների հարցով որեւէ բան որոշված չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «անկլավների թեման քաղաքական մակարդակում վաղուց է եղել, 1999 թվականի տարածքների փոխանակման փաստաթղթի մեջ անկլավների մասին հոդված կա»:
«Հիմա քաղաքական մակարդակում Մյունխենում եւ Բրյուսելում եղել է հետեւյալ խոսակցությունը. մենք փոխադարձաբար ճանաչում ենք անկլավների գոյությունը, այսինքն՝ կա Արծվաշեն, որը պատկանել է Հայաստանին եւ անկլավներ ՀՀ-ում, որ պատկանել են Ադրբեջանին:
Քաղաքական մակարդակում դա մենք ճանաչում ենք, սակայն իրավական մակարդակում լրացուցիչ հարցեր ունենք:
Երբ մենք հայտարարել ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, հարց է առաջանում, բա անկլավնե՞րը»,- ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ խնդիրը լուծելու երկու տարբերակ կա. «Որը սահմանից այն կողմ է, մնում է այդ պետության տարածքում, որը սահմանից այս կողմ է, մնում է այս երկրի տարածքում: Որեւէ բան որոշված չէ, կան քննարկումներ, որտեղ ճկունության շատ մեծ տեղ կա»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the issue of enclaves has existed at the political level for a long time, and there is an article about enclaves in the 1999 territory exchange document.”
“At the political level, the following conversation took place in Munich and Brussels: we mutually recognize the existence of enclaves, that is, that there is Artsvashen, which belonged to Armenia, and enclaves in Armenia, which belonged to Azerbaijan.
We recognize this at the political level, but we have additional questions at the legal level.
When we announced that Armenia and Azerbaijan recognize each other’s territorial integrity, the question arises, what about the enclaves?” Pashinyan said at the question-and-answer session at the Armenian parliament.
Nikol Pashinyan said that there are two ways to solve the problem: “What is beyond the border remains in the territory of that state, what is on this side of the border remains in the territory of this country. Nothing is decided, there are discussions where there is a lot of room for flexibility.”