Կոլոնա. ԵՄ ներկայությունը Հայաստանում թուլացնում է լարվածությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանն այսօր բարձր է գնահատել Եվրամիության դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում։
Այս մասին նա ասել է Ջերմուկում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ կայացած հանդիպմանը։
«Այդ աշխատանքով Ադրբեջանի զինված ուժերն իրենց առավել զսպված են զգում։ շատ լավ է ստացվում աշխատանքը Հայաստանի սահմաններին»,- ասել է ԳՇ պետը։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն էլ իր հերթին ասել է, որ Հայաստանի եւ ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցությունը դրական արդյունքներ է տալիս։
«Այն մեզ հնարավորություն է տալիս դիտորդական աշխատանքի շնորհիվ տեղից տեղեկություններ ստանալ, որոնք օգտակար են ԵՄ անդամ պետությունների համար։
Սա դիտորդական առաքելություն է, զինված չէ, նպատակը պարզապես հետեւելն է իրավիճակին, սակայն այդ ներկայությունն, ամեն դեպքում, հնարավորություն է տալիս լարվածությունը թուլացնել»,- ասել է Կատրին Կոլոնան։

Колонна: Присутствие ЕС в Армении снижает напряженность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Генерального штаба ВС Армении Эдвард Асрян сегодня высоко оценил работу наблюдательной миссии Европейского Союза в Армении.
Он сказал об этом на состоявшейся в Джермуке встрече с министром иностранных дел Франции Катрин Колонна.
«Благодаря этой работе вооруженные силы Азербайджана вынуждены вести себя более сдержанно. Работа на границах Армении продвигается очень хорошо»,- сказал начальник Генштаба.
Министр иностранных дел Франции, в свою очередь, сказала, что сотрудничество между Арменией и наблюдательской миссией ЕС дает положительные результаты.
«Благодаря наблюдательной работе мы имеем возможность получать информацию с мест, которая полезна для стран-членов ЕС. Эта миссия - наблюдательная, не вооруженная, ее цеот - наблюдать за обстановкой, однако подобное присутствие в любом случае дает возможность разрядить обстановку»,- заявила Катрин Колонна.