Կոլոնա. ԵՄ ներկայությունը Հայաստանում թուլացնում է լարվածությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանն այսօր բարձր է գնահատել Եվրամիության դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում։
Այս մասին նա ասել է Ջերմուկում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ կայացած հանդիպմանը։
«Այդ աշխատանքով Ադրբեջանի զինված ուժերն իրենց առավել զսպված են զգում։ շատ լավ է ստացվում աշխատանքը Հայաստանի սահմաններին»,- ասել է ԳՇ պետը։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն էլ իր հերթին ասել է, որ Հայաստանի եւ ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցությունը դրական արդյունքներ է տալիս։
«Այն մեզ հնարավորություն է տալիս դիտորդական աշխատանքի շնորհիվ տեղից տեղեկություններ ստանալ, որոնք օգտակար են ԵՄ անդամ պետությունների համար։
Սա դիտորդական առաքելություն է, զինված չէ, նպատակը պարզապես հետեւելն է իրավիճակին, սակայն այդ ներկայությունն, ամեն դեպքում, հնարավորություն է տալիս լարվածությունը թուլացնել»,- ասել է Կատրին Կոլոնան։

Colonna: EU presence in Armenia eases the tension - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Edward Asryan highly appreciated today the work of the European Union’s monitoring mission in Armenia.
He said this at the meeting with the Foreign Affairs Minister of France Catherine Colonna in Armenia’s Jermuk.
“This activity makes Azerbaijani armed forces feel more restrained. The work is going very well on the borders of Armenia,” the Chief of the General Staff said.
The French foreign minister, in her turn, said that the cooperation between Armenia and the EU monitoring mission gives positive results.
“The observation work gives us the opportunity to obtain information from the ground, which is useful for the EU member states. This is a monitoring mission, it is not armed, the purpose is to simply monitor the situation, but this presence, in any case, gives an opportunity to ease the tension,” Catherine Colonna said.