Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ապրիլի 25-ին Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը Երեւանում խորհրդակցություններ է անցկացրել Հայաստանի փոխարտգործնախարարներ Վահե Գեւորգյանի եւ Մնացական Սաֆարյանի հետ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Միխայիլ Գալուզինը առանձին զրույց է ունեցել նաեւ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
«Կայացել է մտքերի փոխանակում երկկողմ հարաբերությունների եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ։ Կողմերը նշել են ռուս-հայկական դաշնակցային փոխգործակցության դրական դինամիկան։ Ընդգծվել է բարձրագույն եւ բարձր մակարդակներում երկխոսության զարգացումը, ինչպես նաեւ գերատեսչությունների միջեւ համագործակցության ամրապնդումը։
Նշվել է առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ռեկորդային դինամիկան։ Գոհունակություն է արտահայտվել միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համակարգվածության աստիճանից։
Մանրամասն քննարկվել է տարածաշրջանի ներկա իրավիճակը՝ առաջին հերթին լուրջ անհանգստություն առաջացնող ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտում իրավիճակի սրման համատեքստում։ Նշվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններով ջանքերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածություններին համապատասխան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Замминистра иностранных дел России провел встречи в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 25 апреля замминистра иностранных дел России Михаил Галузин провел в Ереване консультации с заместителями министра иностранных дел Армении Ваге Геворгяном и Мнацаканом Сафаряном.
В сообщении МИД РФ говорится, что состоялась отдельная беседа Миахила Галузина с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Состоялся обмен мнениями по проблематике двусторонних отношений и обеспечению региональной безопасности. Стороны отметили позитивную динамику российско-армянского союзнического взаимодействия. Подчеркнуто поступательное развитие диалога на высшем и высоком уровнях, а также наращивание сотрудничества профильных ведомств, по парламентской линии, межрегиональных контактов и культурных связей. Отмечена рекордная динамика торгово-экономических отношений. Высказано удовлетворение степенью координации России и Армении в международных организациях.
Подробно обсуждена текущая ситуация в регионе, прежде всего в контексте вызывающего серьезную озабоченность осложнения обстановки в зоне ответственности Российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Обозначена необходимость активизации усилий по всем направлениям армяно-азербайджанской нормализации в соответствии с трехсторонними договоренностями лидеров России, Армении и Азербайджана», - говорится в сообщении.