Բաքուն բացառել է միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության քննարկման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը չի կարող Հայաստանի կողմից որպես պայման սահմանվել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»։
«Նման պայման առաջադրելը Հայաստանի կողմից լիովին անընդունելի եւ վտանգավոր մոտեցում է»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական Report պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է Հիքմեթ Հաջիեւը։
Նա բացառել է նման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը:
Հիքմեթ Հաջիեւի խոսքով՝ Բաքուն երբեք դրան չի համաձայնել, այս հաշվով «Երեւանի պնդումներն անտրամաբանական են եւ ուղղված են արհեստական լարվածություն ստեղծելուն»։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը նշել է՝ «Ղարաբաղում բնակվող հայ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության հարցն Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է»։
«Ադրբեջանն իր ինքնիշխանության հետ կապված հարցերը չի քննարկելու երրորդ կողմերի, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ»,- եզրափակել է նա։

Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что создание международного механизма для обсуждения прав и безопасности армян Карабаха не может быть условием для подписания Арменией мирного договора с Азербайджаном.
Как сообщает ТАСС, Гаджиев сказал в интервью азербайджанскому изданию Report:
«Выдвигать права и безопасность проживающих в Карабахе армян и создание международного механизма в качестве условия для подписания Арменией мирного соглашения с Азербайджаном - совершенно неприемлемый и опасный подход».
По его словам, в Баку никогда не давали согласия на это, а претензии Еревана на этот счет нелогичны и нацелены на «создание искусственной напряженности».
Хикмет Гаджиев добавил, что вопрос прав и безопасности проживающего в Карабахе армянского населения является сугубо внутренним делом Азербайджана. «Азербайджан не будет обсуждать вопросы, связанные с его суверенитетом, с третьими сторонами, в том числе и с Арменией», - заключил он.