Բաքուն բացառել է միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության քննարկման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը չի կարող Հայաստանի կողմից որպես պայման սահմանվել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»։
«Նման պայման առաջադրելը Հայաստանի կողմից լիովին անընդունելի եւ վտանգավոր մոտեցում է»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական Report պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է Հիքմեթ Հաջիեւը։
Նա բացառել է նման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը:
Հիքմեթ Հաջիեւի խոսքով՝ Բաքուն երբեք դրան չի համաձայնել, այս հաշվով «Երեւանի պնդումներն անտրամաբանական են եւ ուղղված են արհեստական լարվածություն ստեղծելուն»։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը նշել է՝ «Ղարաբաղում բնակվող հայ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության հարցն Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է»։
«Ադրբեջանն իր ինքնիշխանության հետ կապված հարցերը չի քննարկելու երրորդ կողմերի, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ»,- եզրափակել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Assistant to the Azerbaijani president Hikmet Hajiyev said that the creation of an international mechanism for discussing the rights and security of the Armenians of Karabakh cannot be a condition by Armenia for signing a peace treaty with Azerbaijan.
TASS says Hajiyev said this in an interview with the Azerbaijani Report newspaper:
“Putting forward the rights and security of the Armenians living in Karabakh and the creation of an international mechanism as a condition by Armenia to sign a peace treaty with Azerbaijan is a completely unacceptable and dangerous approach.”
He stressed that Baku never agreed to this, and Yerevan’s claims on this matter are illogical and are aimed at “creating artificial tension.”
Hikmet Hajiyev added that the issue of the rights and security of the Armenian population living in Karabakh is a purely internal affair of Azerbaijan. “Azerbaijan will not discuss issues related to its sovereignty with third parties, including Armenia,” he concluded.