Ադրբեջանը քննադատել է Հայաստանում առաքելություն տեղակայելու ԵՄ որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կապված Հայաստանում երկարաժամկետ առաքելություն ստեղծելու ԵՄ խորհրդի որոշման հետ։
Դրանում, մասնավորապես, ասվում է, որ «ԵՄ առաքելության տեղակայումը Հայաստանում պետք է ապահովվի՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի օրինական շահերը, եւ ԵՄ-ի կողմից նրա գործունեության իրականացումը չպետք է խաթարի փոխադարձ վստահությունը»։
«Հայաստանի տարածքում ԵՄ մոնիտորինգային գործունեությունը սկսվել է քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայմամբ՝ հետեւելով 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների եւ ԵՄ խորհրդի նախագահի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համաձայնությանը։ Ադրբեջանը համաձայնել էր այդ գործունեության իրականացմանը՝ ենթադրելով, որ այն կնպաստի կարգավորման գործընթացին։
Չնայած երկամսյա առաքելության հստակ սահմանված պարամետրերի եւ նպատակների շուրջ համաձայնության բարձր մակարդակին, այն բանից հետո, երբ ԵՄ անդամ որոշ երկրներ կողմնակալություն ցուցաբերեցին, մոնիտորինգային առաքելության գործունեության մեջ սկսեցին նկատվել հակասություններ Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ: Դա, իր հերթին, ազդեց ԵՄ-ում որոշումների կայացման գործընթացների թափանցիկության նկատմամբ ընդհանուր վստահության վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում նշվում է նաեւ, որ Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեությունը «պատրվակ դարձավ Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարումից խուսափելու համար»։
Հունվարի 10-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «խաբեություն» էր անվանել առանց Բաքվի համաձայնության Եվրամիության նոր քաղաքացիական առաքելության ուղարկումը Հայաստան եւ նշել, որ դա չի բարձրացնի տարածաշրջանի անվտանգությունը եւ բացասական ազդեցություն կունենա ԵՄ հովանու ներքո հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վրա։

Азербайджан раскритиковал решение ЕС о размещении миссии в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана выступил с заявлением в связи с решением Совета ЕС о создании долгрочной миссии в Армении.
В нем, в частности, говорится, что «размещение миссии ЕС в Армении должно быть обеспечено с учетом легитимных интересов Азербайджана, а осуществление ее деятельности со стороны ЕС не должно подрывать взаимное доверие».
«Мониторинговая деятельность ЕС на территории Армении началась с размещения гражданской мониторинговой миссии, следуя соглашению, достигнутому 6 октября 2022 года на встрече в Праге между лидерами Азербайджана, Армении, Франции и председателем Совета ЕС. Азербайджан согласился на осуществление этой деятельности, полагая, что она будет способствовать процессу нормализации.
Несмотря на высокий уровень согласованности четко определенных параметров и целей двухмесячной миссии, после того, как некоторые государства-члены ЕС продемонстрировали предвзятую позицию, в деятельности мониторинговой миссии стали наблюдаться противоречия с соглашениями, достигнутым в Праге. Это, в свою очередь, повлияло на общее доверие к надежности и прозрачности процессов принятия решений в рамках ЕС», - говорится в заявлении.
В документе также отмечается, что функционирование миссии ЕС в Армении, «стало предлогом для уклонения от выполнения взятых Арменией обязательств».
10 января президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал «обманом» отправку новой гражданской миссии Европейского союза в Армению без согласования с Баку и отметил, что она не повысит безопасность региона и окажет негативное влияние на армяно-азербайджанские переговоры под эгидой ЕС.