Ալեն Սիմոնյանը կոչ է արել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը 30-ից ավելի երկրի խորհրդարանների ղեկավարներին եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների նախագահներին ուղղված նամակում նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր խորանում է:
«Այս շրջափակումը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ տեղաշարժը: Առնվազն 1 100 խաղաղ բնակիչ վերջին շաբաթների ընթացքում մնացել է արգելափակված մայրուղու երկայնքով՝ չկարողանալով վերադառնալ իր տուն»,- ասված է նամակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղն ապրում է մեկուսացման պայմաններում՝ էլեկտրաէներգիայի ծայրահեղ պակասով, առանց կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող ծառայությունների եւ ապրանքների հասանելիության:
«Այս պաշարումը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման հետեւողական քաղաքականության վառ շարունակություն»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Պաշտոնական նամակում ԱԺ նախագահը միջազգային գործընկերներին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում:

Yerevan /Mediamax/. In a letter addressed to the parliament speakers of over 30 countries and the heads of international parliamentary organizations, the speaker of Armenia’s National Assembly Alen Simonyan noted that the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh is deepening day by day.
“This blockade impedes the free movement of the people of Nagorno-Karabakh. At least 1,100 civilians have remained stuck on the road in recent weeks, unable to return home,” the letter says.
Armenian parliament speaker also informed that currently Nagorno-Karabakh is living in the conditions of isolation with an extreme electricity shortage, without access to essential services and goods.
“This siege is nothing more but a vivid continuation of consistent policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan,” Alen Simonyan noted.
In the official letter, he also called on international partners to take measures to prevent the grave situation unfolding in Nagorno-Karabakh, including to impose sanctions against Azerbaijan.