Ռիքերը հեռացավ, ԱՄՆ-ը կշարունակի խթանել Երեւանի եւ Բաքվի երկխոսությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը թողել է իր պաշտոնը։
Այդ մասին ճեպազրույցում հայտնել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
Նա նշել է, որ երբ Ֆիլիպ Ռիկերը համաձայնեց ստանձնել պաշտոնը 2022 թվականի օգոստոսին, նրա հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ նա կաշխատի մինչեւ տարեվերջ։
«Դեսպան Ռիքերի աշխատանքը արագացրեց մեր ներգրավվածությունը եւ օգնեց ստեղծել կառուցվածքային գործընթաց՝ խնդրահարույց տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար», - ասել է Փրայսը:
Նա ընդգծել է, որ Ռիքերի հեռանալը կասկածի տակ չի դնում Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագա ապահովելու ԱՄՆ հանձնառությունը։
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է համագործակցել համախոհ գործընկերների հետ, ինչպիսին է Եվրամիությունը եւ միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին ԵԱՀԿ-ն՝ նպաստելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ուղիղ երկխոսությանը եւ լուծումների որոնմանը Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող կամ դրանից բխող բոլոր հիմնախնդիրներին», - ասել է Փրայսը:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը չի հստակեցրել՝ կպահպանվի արդյո՞ք Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնը։
«Ինչպես գիտեք, պետքարտուղար Բլինքենն անձամբ է ներգրավված այս գործընթացում: Ակնկալում եմ, որ առաջիկա օրերին նա հնարավորություն կունենա հեռախոսով զրուցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իր գործընկերների հետ։ Այդ ջանքերում մեծ դերակատարություն ունի նաեւ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Կարեն Դոնֆրիդը»,- ասել է Փրայսը:

Yerevan /Mediamax/. Ambassador Philip Reeker has retired from his role as the senior advisor for Caucasus negotiations.
This was stated by the Spokesperson of the U.S. Department of State Ned Price during the briefing. Price noted that since the beginning of Reeker’s appointment in August of last year, it was expected that he would serve in this position on a short-term basis until the end of last year.
“Ambassador Reeker’s work as the senior advisor for Caucasus negotiations accelerated engagement and helped build a structured process to bring peace to a troubled region. His contribution reaffirms the importance the United States places in helping Armenia and Azerbaijan negotiate a bilateral sustainable peace,” Price noted.
He stressed that Ambassador Reeker’s departure in no way undermines the United States’ commitment to promoting a peaceful future for the South Caucasus region.
“The United States continues to engage bilaterally with likeminded partners, like the European Union, and through international organizations, like the OSCE, to facilitate direct dialogue between Azerbaijan and Armenia and to find solutions to all outstanding issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict,” Price stated.
The State Department spokesperson though did not specify whether the post of senior adviser for Caucasus negotiations would be maintained or not.
“As you know, Secretary Blinken is personally invested in this process. I expect he’ll have an opportunity in the coming days to re-engage by phone with his counterparts in Armenia and Azerbaijan. Karen Donfried, our assistant secretary for Europe and Eurasian Affairs, also plays a leading role in these efforts. But it is something that we will remain committed to going forward,” Price noted.