Ռիքերը հեռացավ, ԱՄՆ-ը կշարունակի խթանել Երեւանի եւ Բաքվի երկխոսությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը թողել է իր պաշտոնը։
Այդ մասին ճեպազրույցում հայտնել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
Նա նշել է, որ երբ Ֆիլիպ Ռիկերը համաձայնեց ստանձնել պաշտոնը 2022 թվականի օգոստոսին, նրա հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ նա կաշխատի մինչեւ տարեվերջ։
«Դեսպան Ռիքերի աշխատանքը արագացրեց մեր ներգրավվածությունը եւ օգնեց ստեղծել կառուցվածքային գործընթաց՝ խնդրահարույց տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար», - ասել է Փրայսը:
Նա ընդգծել է, որ Ռիքերի հեռանալը կասկածի տակ չի դնում Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագա ապահովելու ԱՄՆ հանձնառությունը։
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է համագործակցել համախոհ գործընկերների հետ, ինչպիսին է Եվրամիությունը եւ միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին ԵԱՀԿ-ն՝ նպաստելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ուղիղ երկխոսությանը եւ լուծումների որոնմանը Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող կամ դրանից բխող բոլոր հիմնախնդիրներին», - ասել է Փրայսը:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը չի հստակեցրել՝ կպահպանվի արդյո՞ք Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնը։
«Ինչպես գիտեք, պետքարտուղար Բլինքենն անձամբ է ներգրավված այս գործընթացում: Ակնկալում եմ, որ առաջիկա օրերին նա հնարավորություն կունենա հեռախոսով զրուցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իր գործընկերների հետ։ Այդ ջանքերում մեծ դերակատարություն ունի նաեւ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Կարեն Դոնֆրիդը»,- ասել է Փրայսը:

Рикер оставил свой пост, США обещают продолжить содействовие диалогу Еревана и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Cтарший советник Госдепартамента США по вопросам переговоров на Кавказе Филип Рикер оставил свой пост.
Об этом на брифинге сообщил пресс-секретарь Госдепартамента Нед Прайс. Он отметил, что когда Филип Рикер согласился занять этот пост в августе 2022 года, с ним была достигнута договоренность, что он будет работать до конца года.
«Работа посла Рикера ускорила наше вовлечение и помогла выстроить структурированный процесс для установления мира в проблемном регионе. Его вклад подтверждает важность, которую США придают оказанию помощи Армении и Азербайджану в переговорах об установлении прочного мира», - отметил Прайс.
Он подчеркнул, что уход Рикера не ставит под вопрос приверженность США делу обеспечения мирного будущего на Южном Кавказе.
«Соединенные Штаты продолжают взаимодействовать с партнерами-единомышленниками, такими как Европейский Союз, и через международные организации, такие как ОБСЕ, для содействия прямому диалогу между Азербайджаном и Арменией и поиска решений всех остающихся вопросов, связанных с Нагорным Карабахом или вытекающих из него», - заявил Прайс.
Представитель Госдепартамента не уточнил, будет ли сохранена должность старшего советника по вопросам переговоров на Кавказе.
«Как вы знаете, госсекретарь Блинкен лично участвует в этом процессе. Я ожидаю, что в ближайшие дни у него будет возможность поговорить по телефону со своими коллегами из Армении и Азербайджана. Карен Донфрид, помощник госсекретаря по делам Европы и Евразии, также играет ведущую роль в этих усилиях», - отметил Прайс.