Ալիեւը բողոքել է «երկակի ստանդարտներից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «մտահոգված է միջազգային իրավունքի հարցում երկակի ստանդարտների դրսեւորումներով»։
«Վստահ ենք, որ երկրների միջեւ հարաբերությունները կարող են կարգավորվել միայն միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա։ Իհարկե, մեզ շատ է մտահոգում այս ոլորտում աշխարհում նկատվող երկակի ստանդարտների դրսեւորումները։ Միջազգային իրավունքի նորմերը եւ սկզբունքները պետք է հիմք հանդիսանան բոլոր երկրների համար»,- ասել է Ալիեւը՝ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ բանակցություններից հետո։
«Երկակի ստանդարտները» հիշատակվում են նաեւ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որն արվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքի արգելափակման խնդրի քննարկումից հետո.
«Խորապես հիասթափեցնող է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ որոշ երկրներ կողմնակալ, միակողմանի դիրքորոշում են ցուցաբերում»:

Алиев «обеспокоен проявлениями двойных стандартов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «обеспокоен проявлениями двойных стандартов в вопросе международного права».
«Мы уверены, что отношения между странами можно регулировать только на основе норм и принципов международного права. Конечно, нас очень беспокоят наблюдаемые в мире проявления двойных стандартов в этой сфере. Нормы и принципы международного права должны быть основой для всех стран», - сказал Алиев, выступая с заявлением для прессы по итогам переговоров с президентом Сербией Александром Вучичем.
О «двойных стандартах» говорится и в заявлении МИД Азербайджана по итогам обсуждения в Совете безопасности проблемы блокировки Лачинского коридора:
«Вызывает глубокое разочарование тот факт, что некоторые государства-члены СБ ООН не стесняются демонстрировать предвзятую, одностороннюю позицию. Особую обеспокоенность вызывает неправильное указание части территории Азербайджана».