Միրզոյանն եւ Կլաարը կարեւորել են ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը սրում են անվտանգային փխրուն իրավիճակը:
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա ասել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը:
Նշվում է, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումների, սահմանազատման գործընթացի եւ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը եւ կարեւորել վերջինիս դերը:
Տոյվո Կլաարին այսօր ընդունել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:Վերջինս ընդգծել է Պրահայում կայացած հանդիպման ձեւաչափի համաձայն հետագա քննարկումների կարեւորությունը:

Мирзоян и Клаар подчеркнули роль миссии наблюдателей ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что действия и максималистская риторика Азербайджана усугубляют хрупкую ситуацию с безопасностью.
Пресс-служба МИД сообщает, что он сказал об этом на встрече со спецпредставителем ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клааром.
На встрече состоялся обмен мнениями относительно разработки мирного договора между Арменией и Азербайджаном, последних событий, нагорно-карабахской проблемы, процесса делимитации границы и разблокирования региональных транспортных инфраструктур.
Собеседники коснулись также деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении и подчеркнули ее роль.
Тойво Клаара сегодня также принял премьер-министр Армении Никол Пашинян, который подчеркнул важность дальнейших обсуждений в соответствии с форматом состоявшейся в Праге встречи.