Միրզոյանն եւ Կլաարը կարեւորել են ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը սրում են անվտանգային փխրուն իրավիճակը:
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա ասել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը:
Նշվում է, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումների, սահմանազատման գործընթացի եւ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը եւ կարեւորել վերջինիս դերը:
Տոյվո Կլաարին այսօր ընդունել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:Վերջինս ընդգծել է Պրահայում կայացած հանդիպման ձեւաչափի համաձայն հետագա քննարկումների կարեւորությունը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan stated today that Azerbaijan’s actions and maximalist rhetoric escalate the fragile security.
Armenia’s Foreign Affairs Ministry reports that Mirzoyan said this during the meeting with the EU special representative for the South Caucasus and crisis in Georgia Toivo Klaar.
It is noted that at the meeting, the interlocutors exchanged views on the development of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the latest developments over the Nagorno-Karabakh issue, the border demarcation process and the unblocking of regional transport infrastructures.
They also referred to the activities of the EU observer mission in Armenia and highlighted its role.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also received Toivo Klaar today. During the meeting the latter emphasized the importance of further discussions in accordance with the format of the meeting held in Prague.