Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն ԱՄՆ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները կհանդիպեն ԱՄՆ-ում:
«Մի քանի օրից կմեկնեմ Վաշինգտոն, որտեղ կլինի իմ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը»,- ասել է նա:
Նա նշել է նաեւ, որ բոլոր հարցերում, որոնց շուրջ Հայաստանը բանակցում է Ադրբեջանի հետ, հանդիպում է այդ երկրի առավելապաշտական դիրքորոշումներին:
«Իմ տպավորությունն այն է՝ Ադրբեջանը համարում է, որ ռազմական հաջողություն է ունեցել եւ այժմ կարող է Հայաստանին պայմաններ թելադրել: Սա, սակայն, չի կարող իրականություն լինել եւ այդպես հնարավոր չէ հասնել երկարատեւ, համապարփակ եւ կայուն խաղաղության:
Հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում սա Ադրբեջանում կհասկանան, եւ եթե, իսկապես, ցանկանում են հասնել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության, ապա պետք է արձանագրեն, որ միակողմանի շահավետ լուծումներ չեն կարող լինել»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Главы МИД Армении и Азербайджана встретятся в США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что встретится с главой МИД Армении Азербайджана в США.
«Через несколько дней я отбываю в Вашингтон, где мы встретимся с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и госсекретарем США Энтони Блинкеном»,- сказал он.
Он отметил, что во всех вопросах, по которым идут переговоры с Азербайджаном, Армения сталкивается с максималистскими требованиями.
«У меня сложилось впечатление, что Азербайджан считает, что добился военного успеха и теперь может диктовать условия Армении. Однако это не может быть реальностью и так невозможно достичь долгосрочного, всеобъемлющего и стабильного мира. Надеюсь, что Азербайджан со временем поймет это, и если они действительно хотят добиться прочного мира на Южном Кавказе, то должны зафиксировать, что решений, выгодных лишь одной стороне, быть не может»,- сказал глава МИД.