Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն ԱՄՆ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները կհանդիպեն ԱՄՆ-ում:
«Մի քանի օրից կմեկնեմ Վաշինգտոն, որտեղ կլինի իմ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը»,- ասել է նա:
Նա նշել է նաեւ, որ բոլոր հարցերում, որոնց շուրջ Հայաստանը բանակցում է Ադրբեջանի հետ, հանդիպում է այդ երկրի առավելապաշտական դիրքորոշումներին:
«Իմ տպավորությունն այն է՝ Ադրբեջանը համարում է, որ ռազմական հաջողություն է ունեցել եւ այժմ կարող է Հայաստանին պայմաններ թելադրել: Սա, սակայն, չի կարող իրականություն լինել եւ այդպես հնարավոր չէ հասնել երկարատեւ, համապարփակ եւ կայուն խաղաղության:
Հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում սա Ադրբեջանում կհասկանան, եւ եթե, իսկապես, ցանկանում են հասնել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության, ապա պետք է արձանագրեն, որ միակողմանի շահավետ լուծումներ չեն կարող լինել»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Armenian, Azerbaijani FMs to meet in US - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan will meet in the USA.
“In a few days, I will leave for Washington, where the meeting with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and US Secretary of State Anthony Blinken will take place,” he said.
He also noted that in all issues that Armenia negotiates with Azerbaijan, it faces the most  maximalist position of that country.
“My impression is that Azerbaijan thinks that it has achieved military success and now it can dictate terms to Armenia. However, this cannot be a reality, and it is impossible to achieve lasting, comprehensive and stable peace in this way.
I hope that Azerbaijan will understand this over time, and if they really want to achieve lasting peace in the South Caucasus, they should record that there cannot be solutions beneficial for only one side,” Mirzoyan said.