«Իրանը Հայաստանի անվտանգությունը համարում է իր անվտանգությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի ԱԳ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն այսօր ասել է, որ Իրանը Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությունը համարում է իր անվտանգությունը:
Այս մասին նա ասել է Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացման արարողությունից առաջ:
«Մեր քաղաքականությունն է՝ հարգել տարածքային ամբողջականությունը եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները:
Սյունիքի մարզը հանդիսանում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի կարեւորագույն հատվածներից մեկը: Մենք Հայաստանը համարում ենք է այդ մայրուղու վրա գտնվող կարեւորագույն երկրներից մեկը եւ առավելագույն ջանքերը կգործադրենք, որ այս տարանցիկ ուղին առավել զարգանա»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ ասել է, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը եւ արդյունավետ գործունեությունը նոր որակ կհաղորդեն Հայաստանի եւ Իրանի առանձնահատուկ հարաբերություններին, կխթանեն երկկողմ փոխգործակցությունը:
«Հայաստանում խորապես ընկալում եւ բարձր են գնահատում մեր երկրի ողնաշարը հանդիսացող այս հատվածում՝ Սյունիքում, գլխավոր հյուպատոսություն բացելու Իրանի իշխանությունների որոշումը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա վերահաստատել է հայկական կողմի մտադրությունը՝ Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ եւ նշել, որ Իրանը Հայաստանի համար մշտապես եղել է եւ կշարունակի լինել առանցքային գործընկեր:

Абдоллахиян: «Иран считает безопасность Армении своей безопасностью» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян заявил сегодня, что «Иран считает безопасность Армении и региона своей безопасностью».
«Наша политика заключается в уважении территориальной целостности и международно признанных границ. Сюникская область является одной из важнейших частей коридора Север-Юг. Мы считаем Армению одной из важнейших стран на этой магистрали и приложим прилагать максимум усилий для дальнейшего развития этого транзитного маршрута»,- сказал Абдоллахиян, выступая на церемонии открытия генконсульства Ирана в Капане.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил, что создание и эффективная деятельность генконсульства Ирана придаст новое качество особым отношениям между Арменией и Ираном.
«Решение властей Ирана открыть генеральное консульство в Сюнике, который является хребтом нашей страны, понимают и глубоко ценят в Армении»,- сказал Арарат Мирзоян.
Он подтвердил намерение армянской стороны открыть генконсульство в Тебризе и отметил, что Иран всегда был и будет ключевым партнером для Армении.