Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ բանակցություններում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները չեն առաջարկում ունենալ ճանապարհ, որը կունենա նույն կարգավորումները, ինչ Լաչինի միջանցքը:
Այդ մասին նա ասել է Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Եթե [Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար] պարոն Չավուշօղլուն իր կողմից այս բաղադրիչն է մտցնում բանակցություններում, ապա լավ կլինի՝ իր անունից ասի: Կրկնում եմ՝ Ադրբեջանն այդպիսի բան չի ասում, չի էլ կարող ասել, քանի որ կարգավորումները տրված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի նոր կապուղու վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը չի փոխվել:
«Բոլոր ճանապարհները պետք է գործեն, այդ թվում՝ գործող եւ ենթադրաբար նոր կառուցվելիքները։ Կգործեն այն երկրների սուվերենության եւ օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքում անցնում են: Այս առումով առաջընթաց կա, բանակցությունները առաջիկայում հաջողությամբ կարող են ավարտվել»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

«В вопросе дорог есть продвижение», - заявил Арарат Мирзоян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что представители Азербайджана на переговорах не предлагают иметь дорогу, которая будет иметь тот же статус, что и Лачинский коридор.
Об этом он сказал во время совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Норвегии.
«Если [министр иностранных дел Турции] г-н Чавушоглу вносит этот компонент в переговоры, было бы хорошо, чтобы он заявил об этом от своего имени. Повторяю, Азербайджан такого не говорит и не может говорить, поскольку регулирование определено заявлением от 9 ноября 2020 года», - сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что позиция армянской стороны в отношении нового пути сообщения между Азербайджаном и Нахичеванью не изменилась.
«Все дороги должны быть действовтаь - как существующие, так и те, которые предположительно будут построены. Они будут действовать в соответствии с суверенитетом и законодательством стран, через которые проходят. Продвижение в этом плане есть - переговоры могут быть успешно завершены в ближайшее время», - сказал Арарат Мирзоян.