Քննարկվում է սահմանի հայկական հատված ԵԱՀԿ դիտորդների գործուղումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ քննարկվում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական հատվածում ԵԱՀԿ դիտորդներ գործուղելու թեման:
Այդ մասին նա ասել է Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Մոտ ապագայում այս հարցում արդեն հստակություն կունենանք»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, ԱԳ նախարարն ասել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային դերակատարում Հարավային Կովկասում՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին խաղաղության հաստատման գործում:
«Մեր ակնկալիքն է, որ առաքելությունը որոշակի փաստահավաք մաս կունենա, որոնք կվկայեն, թե Հայաստանի պնդումները, որ տեղի է ունեցել ագրեսիա ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ եւ կա ադրբեջանական զորքերի ներխուժում միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածք, համապատասխանում է իրականությանը: Բայց նաեւ այս առաքելությանը պետք է վերագրենք հետագա նոր ագրեսիայի կանխման կարեւոր առաքելություն»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Խոսելով ՀԱՊԿ դիտորդների մասին՝ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը դիմել է կազմակերպությանը, եւ նրանց պաշտոնյաները եկել ու զեկույց են պատրաստել:
«ՀԱՊԿ-ում որոշում է կայացվել նախնական դիտորդական կամ փաստահավաք առաքելություն ուղարկել։ Պաշտոնյաները եկել են, իրենց արձանագրումների հիման վրա զեկույց են պատրաստել, այն ներկայացված է ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետություններին։
Քարտուղարությունն այժմ զեկույցի հիման վրա որոշման նախագիծ է շրջանառել։ Քննարկումներ կան, որոշում չկա։ Պետք է խորհրդի նիստ տեղի ունենա։ Մեզ համար չափազանց կարեւոր է իրավիճակի քաղաքական գնահատականը, որով հանդես կգան մեր դաշնակից պետությունները։ Մեզ, նախեւառաջ, պետք է հասկանալ, թե որքանով է կազմակերպությունը ճանաչում ագրեսիան Հայաստանի դեմ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Dispatch of OSCE observers to the Armenian side of the border discussed
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Affairs Minister Ararat Mirzoyan said today that the issue of dispatching OSCE observers to the Armenian side of the Armenia-Azerbaijan border is being discussed.
He said this during a joint news conference with his Norwegian counterpart.
“We will have clarity on this issue in the near future,” Ararat Mirzoyan said.
As to the EU monitoring mission, the minister said that Armenia expects an international engagement in the South Caucasus for establishing peace on the Armenia-Azerbaijan border.
“We expect that the mission will have a certain fact-finding part, which will prove that Armenia’s claims about aggression against the sovereign territory of Armenia and invasion of the internationally recognized sovereign territory by the Azerbaijani troops are true. But we should also attribute to this mission an important mission of preventing further aggression,” Mirzoyan said.
Speaking about the CSTO observers, the minister noted that Armenia applied to the organization, and their officials came and prepared a report.
“A decision was made in the CSTO to send a preliminary monitoring or fact-finding mission. The officials came, prepared a report based on their records which was presented to all CSTO member states.
The Secretariat is now circulating a draft decision based on the report. Discussions are being held but no decision is made. A council meeting must take place. The political assessment of the situation, which will be presented by our allied states, is extremely important for us. First of all, we need to understand to what extent the organization recognizes the aggression against Armenia,” Mirzoyan said.