Ռուսաստանը ցանկանում է թուլացնել Հայաստանը, ասել է Մակրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին բախումները սադրելու համար:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը՝ France 2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Մակրոնն ասել է, որ վերջին ամիսներին Մոսկվան սրում էր լարվածությունը հօգուտ Ադրբեջանի։
«Ի՞նչ է տեղի ունեցել սահմանին վերջին երկու տարում։ 5000 ռուս զինվորներ գտնվում են այնտեղ՝ իբրեւ թե սահմանների պահպանությունը երաշխավորելու համար, սակայն ռուսներն օգտվեցին այս հակամարտությունից, ադրբեջանական խաղը խաղացին՝ թուրքական մասնակցությամբ, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, մի երկիր, ում հետ նախկինում մտերիմ էին»,- ասել է Մակրոնը։
«Տեսնու՞մ եք, թե ինչ է կատարվում։ Դա Ռուսաստանի կողմից իրավիճակն ապակայունացնելու փորձ է։ Այն ցանկանում է անկայունություն ստեղծել Կովկասում՝ մեզ բոլորիս ապակայունացնելու համար»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. France's President Emmanuel Macron accused Russia of purposefully provoking the recent clashes between Armenia and Azerbaijan.
Reuters reports that speaking to France 2 television on Wednesday Macron said Moscow had stoked tensions in recent months in favor of Azerbaijan.
"What's been happening on the border the last two years ... 5,000 Russian soldiers are allegedly there to guarantee the border, (but) the Russians have used this conflict and played Azerbaijan's game with Turkish complicity and came back to weaken Armenia which was once a country it was close to," Macron said.
"You see what's happening? It's an effort by Russia to destabilize. It wants to create disorder in the Caucasus to destabilize all of us," President of France added.