Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Ժնեւի կենտրոնակայանում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Գենադի Գատիլովը դժգոհություն է հայտնել Հայաստանի քվեարկությունից Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների իրավիճակի գծով հատուկ զեկուցող նշանակելու բանաձեւի քվեարկության ժամանակ։
ԵՄ երկրների կողմից ներկայացված նախագիծն ընդունվել է հոկտեմբերի 7-ին։ Բանաձեւին դեմ են քվեարկել Բոլիվիան, Վենեսուելան, Ղազախստանը, Չինաստանը, Կուբան եւ Էրիթրեան։ 24 երկիր ձեռնպահ է մնացել, այդ թվում՝ Հայաստանը։
«Անկեղծ ասած, ցանկալի կլիներ, որ մեր գործընկերները քվեարկելիս ավելի հստակ դիրքորոշում դրսեւորեին: Նկատի ունեմ, առաջին հերթին, Հայաստանն ու Ուզբեկստանը, որոնք, ցավոք, ձեռնպահ էին մնացել»,- Գատիլովի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քվեարկությունը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Մարդու իրավունքների խորհուրդը դարձել է արեւմտյան երկրների կողմից մանիպուլացվող մարմին՝ իրենց քաղաքական օրակարգը սպասարկելու համար»,- ասել է ռուս դիվանագետը։

Российский дипломат назвал «невнятной» позицию Армении при голосовании
Ереван /Медиамакс/. Постоянный представитель России при женевской штаб-квартире ООН Геннадий Гатилов выразил недовольство голосованием Армении по резолюции о назначении специального докладчика о положении с правами человека в Российской Федерации.
Проект, внесенный странами ЕС, был принят 7 октября. Против резолюции проголосовали Боливия, Венесуэла, Казахстан, Китай, Куба и Эритрея. 24 страны воздержались, в том числе - Армения.
«Честно говоря, хотелось бы чтобы наши партнеры заняли бы более внятную позицию при голосовании. Я имею в виду, прежде всего, Армению и Узбекистан, которые, к сожалению, воздержались при голосовании», - эти слова Гатилова приводит ТАСС.
«Голосование еще раз показало, что в целом Совет по правам человека превратился в орган, которым манипулируют западные страны для проведения своей политической линии», - отметил российский дипломат.