Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 6-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահա՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին:
Կառավարությունից հայտնել են, որ այցի շրջանակում Պրահայում տեղի է ունենալու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի քառակողմ հանդիպումը:
Նույն օրը Պրահայում նախատեսված է նաեւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will leave for Prague, the capital of the Czech Republic, on a working visit on October 6 to participate in the summit of the European Political Community.
Government’s press service reports that within the framework of the visit a four-sided meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev will take place.
On the same day, a meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdogan is scheduled.