Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան կավելացնի իր ռազմական ներկայությունը Կիպրոսում եւ կղզու հյուսիս «կմատակարարի բոլոր անհրաժեշտ զենքերը՝ կիպրոսցի թուրքերի շահերը պաշտպանելու համար»։
«Նույնիսկ եթե ամբողջ աշխարհը կանգնի մեր ճանապարհին, Թուրքիան չի շեղվի իր դիրքորոշումից եւ կպաշտպանի իր շահերը Կիպրոսում, ինչպես նաեւ Էգեյան եւ Միջերկրական ծովերում», - Չավուշօղլուի այս խոսքերը մեջբերում է Անադոլու գործակալությունը:
Նա քննադատել է ԱՄՆ իշխանությունների դիրքորոշումը «Կիպրոսի հունական համայնքին» զենքի մատակարարման էմբարգոյի վերացման հարցում եւ ասել, որ ԱՄՆ գործողությունների պատասխանը կլինի թուրքական զինուժի հզորացումը Հյուսիսային Կիպրոսում։

Турция увеличит военное присутствие на Кипре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара увеличит военное присутствие на Кипре и поставит на север острова «все необходимое вооружение для защиты интересов турок-киприотов».
«Даже если на нашем пути встанет весь мир, Турция не отойдет от своей позиции и будет защищать интересы на Кипре, а также в Эгейском и Средиземном морях», - эти слова Чавушоглу приводит Анатолийское агентство.
Он раскритиковал позицию властей США, отменивших эмбарго на поставки оружия греческой общине Кипра и сказал, что ответом на действия США станет наращивание военной мощи Турции на севере Кипра.