Փաշինյանը քննադատել է դաշնակիցներին եւ առաջարկել միջազգային դիտորդներ գործուղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հերթական սադրանքն է իրականացրել ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող հայկական ստորաբաժանումների ուղղությամբ:
Այս մասին նա հայտարարել է այսօրվա կառավարության նիստում:
«Սա ադրբեջանական ագրեսիայի հերթական դրսեւորումն է: Ինժեներական աշխատանքներն  իրականացվում էին Հայաստանի տարածքում, եւ հարված հասցրած ադրբեջանական ստորաբաժանումները նույնպես գտնվել են Հայաստանի տարածքում: Հայաստանի տարածքն օկուպացված է, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն միանշանակ պետք է հետ քաշվի ՀՀ տարածքից:
Մենք զինված ուժերի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթաց ենք սկսել, եւ Ադրբեջանը նման սադրանքներով փորձում է այնպես անել, որ Հայաստանը հնարավորություն չունենա իրականացնել այդ բարեփոխումները:
Ցավոք, նրանք որոշակի հաջողություններ ունեն նաեւ մեր դաշնակիցների հետ հարաբերությունների իմաստով. որտեղ հնարավոր է՝ փորձում են այնպես անել, որ Հայաստանին զենք չմատակարարվի:
Մենք դեպքեր ունենք, որ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից: Այս ամենը արվում է մի հեռահար նպատակով՝ հրաժարվենք մեր պետականությունից, ինքնիշխանությունից, մեր տարածքային ամբողջականությունից: Սակայն ի հեճուկս բոլոր գործոնների, մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ հայկական կողմն ատիվ աշխատանք է իրականացնում միջազգային բոլոր հնարավոր գործընկերների հետ:
«Մենք ականջալուր ենք այն կոչերին, որ հարցերը պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով: Բայց ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանը դիմում է ագրեսիվ գործողությունների: Հետևաբար, մեր միջազգային գործընկերներին առաջարկում ենք, որ լուծում կարող է լինել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայումը՝ կլինի դա ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, թե որևէ այլ կազմակերպության»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что накануне Азербайджан осуществил очередную провокацию против армянских подразделений, выполняющих инженерные работы.
Выступая на заседании правительства, премьер сказал:
«Это очередное проявление азербайджанской агрессии. Инженерные работы велись на территории Армении, и азербайджанские подразделения, нанесшие удар, также находились там. Территория Армении оккупирована, Вооруженные Силы Азербайджана обязательно должны быть выведены с территории Армении.
Мы начали широкомасштабный процесс реформирования вооруженных сил, и подобными провокациями Азербайджан пытается лишиь Армению возможности провести эти реформы.
К сожалению, они также имеют определенные успехи в отношениях с нашими союзниками, пытаясь там, где это возможно, предотвратить поставки оружия в Армению.
У нас есть случаи, когда мы выплатили сотни миллионов долларов, однако обязательства по поставкам в Армению не выполняются, в том числе, странами-союзниками. Все это преследует далеко идущую цель: заставить нас отказаться от нашей государственности, суверенитета и территориальной целостности. Однако, несмотря на все факторы, мы полны решимости защищать свою независимость, суверенитет, территориальную целостность», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что армянская сторона активно работает со всеми возможными международными партнерами.
«Мы прислушиваемся к призывам решить вопросы мирным путем. Но, как мы видим, Азербайджан прибегает к агрессивным действиям. Поэтому мы предлагаем нашим международным партнерам разместить международную наблюдательную миссию на армяно-азербайджанской границе, будь то ООН, ОБСЕ или любая другая организация», - сказал Никол Пашинян.