Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի հետ հանդիպումը գնահատել է «արդյունավետ»:
Այդ մասին նա հայտարարել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում:
«Մենք քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման օրակարգը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման թեմաները: Դրանք առնչվում են ապաշրջափակման, դելիմիտացիայի, սահմանային անվտանգությանը, որոնք տարածաշրջանին բերում են կայունություն եւ խաղաղություն»,-ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը քննարկում են փոխկապակցված չորս օրակարգ՝ մարդասիրական, ապաշրջափակման, դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի, ԼՂ հիմնախնդրի հետ կապված հարցերը:
«Այս ամենի հետ փոխկապակցված կա խաղաղության պայմանագիրը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ»,- ասել է նա:
Արմեն Գրիգորյանը մատնանշել է երկու հիմնական գործոն, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դարձել դադարեցնել կրակը Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին ռազմական վերջին բախումների ժամանակ: Ըստ նրա՝ դրանք հայկական բանակի պատասխան գործողություններն ու ամերիկյան կողմի ներգրավվածությունն էր:
«Պետքարտուղար Բլինքենի անձամբ ներգրավվումը, ով մի քանի զանգ է ունեցել Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի հետ, ինչպես նաեւ այլ մակարդակներում ԱՄՆ ինտենսիվ ներգրավվածությունը փորձել է կանգնեցնել էսկալացիան»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ ԱՄՆ ներգրավվածությունը տարածաշրջանում դրական ազդեցություն է ունենում եւ իր հետ բերում հավելյալ անվտանգության երաշխիքներ:

Григорян считает результативной встречу с Гаджиевым - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/ Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян назвал «результативной» встречу с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым, состоявшуюся в Вашингтоне.
Об этом он заявил в интервью армянской службе «Голоса Америки».
«Мы обсудили повестку урегулирования нагорно-карабахской проблемы, темы установления мира в регионе. Они связаны с деблокацией, делимитацией и безопасностью границ», - сказал Армен Григорян.
Он отметил, что Армения и Азербайджан обсуждают четыре взаимосвязанные повестки: гуманитарная, повестка деблокации, делимитации и демаркации, а также вопросы, связанные с нагорно-карабахской проблемой.
«Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном взаимосвязано с ними», - сказал он.
Армен Григорян указал на два основных фактора, благодаря которым удалось остановить огонь во время недавних столкновений на границе Азербайджана и Армении. По его словам, это были ответные действия армянской армии и вовлеченность американской стороны:
«Личное участие госсекретаря Блинкена, у которого было несколько телефонных разговоров с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана, а также интенсивное участие США на других уровнях».
Секретарь Совета безопасности подчеркнул, что вовлечение США в регионе имеет положительный эффект и несет с собой дополнительные гарантии безопасности.