Բելառուսի ԱԳ նախարարը Երեւանին առաջարկել է հույս չդնել «արտաքին մորաքույրների» վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյն ասել է, որ արեւմտյան «բազեների» այցերը ՀԱՊԿ երկրներ ոչ թե նպաստում են հակամարտությունների կարգավորմանը, այլ ավելի են սրում դրանք։
Ինչպես հայտնում է ԲելՏԱ-ն՝ օնլայն մամուլի ասուլիսում Վլադիմիր Մակեյին հարցրել են ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի Հայաստան այցի մասին։
«Իմ կարծիքով, իրենց խաղաղապահ ձեւացնող այդ «բազեների» այցերը ոչ մի լավ բանի չեն բերում։ Բավական է հիշել նրա այցը Թայվան, որից հետո իրավիճակը տարածաշրջանում կտրուկ սրվել էր։ Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին, ապա ես խորապես համոզված եմ, որ մեզ պետք չէ հույս դնել դրսի որեւէ խաղաղապահի վրա։ Այն մարդիկ, ովքեր եկել էին, մասնավորապես, Երեւան, բացարձակապես շահագրգռված չեն, որ մեր կազմակերպությունն արդյունավետ գոյություն ունենա։ Ուստի նման այցելությունները կապված են ոչ թե այն կամ այն հակամարտությունների հանդարտեցման, այլ, ընդհակառակը, սրման հետ։ Արտաքին հորեղբայր-մորաքույրների վրա հույս դնելը դժվար թե նպատակահարմար է»,- ասել է Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավարը։

Глава МИД Беларуси советует Армении не полагаться «на внешних дядей-тетей» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Владимир Макей заявил, что визиты западных «ястребов» в страны ОДКБ не способствуют разрешению конфликтов, а наоборот, обостряют их.
Как сообщает БЕЛТА, на онлайн пресс-конференции Владимир Макею был задан вопрос о визите спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси в Армению.
«Я считаю, что визит такого рода «ястребов», которые рядятся в тогу миротворца, ничего хорошего не несет. Достаточно вспомнить лишь ее визит на Тайвань, после чего произошло резкое обострение ситуации в регионе. Что касается ОДКБ, то я лично глубоко убежден, что нам не нужно полагаться на каких-либо миротворцев со стороны. Те люди, которые приехали, в частности в Ереван, абсолютно не заинтересованы в том, чтобы наша организация существовала эффективно. Поэтому подобного рода визиты будут связаны не с умиротворением тех или иных конфликтов, а наоборот, с обострением. Полагаться на внешних дядей-тетей вряд ли целесообразно», - заявил глава МИД Беларуси.