«Եռյակը» քննարկել է ԵԱՀԿ-ի «ավելի մեծ ներգրավվածության» հեռանկարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ նախարարական «Եռյակի» անդամները Նյու Յորքում կայացած հանդիպմանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի կարգավորման գործում ԵԱՀԿ-ի «ավելի մեծ ներգրավվածության» հնարավորությունները։
ԵԱՀԿ «Եռյակը» ներկայացնող ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուն, Շվեդիայի արտգործնախարար Աննա Լինդեն եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտգործնախարար Բուջար Օսմանին Նյու Յորքում հանդիպում են անցկացրել՝  ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտի մասնակցությամբ։
«Հանդիպման առանցքներից մեկը եղել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական գործողությունների վերջին սրացումը։ «Եռյակը» եւ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են տարածաշրջանում ԵԱՀԿ-ի ավելի մեծ ներգրավվածության հնարավորությունները։ Նրանք նշել են ԵՄ-ի աջակցությամբ խաղաղ բանակցությունների կարեւորությունը՝ հիշատակելով տարածաշրջանում  ԵԱՀԿ փորձն ու գործիքները»,- ասված է ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այս շաբաթ Նյու Յորքում առանձին հանդիպումներ էր ունեցել Զբիգնեւ Ռաուիի, Աննա Լինդեի եւ Հելգա Շմիդտի հետ:
Սեպտեմբերի 23-ին ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Դիվանագիտական լուծումները մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն են, եւ միջազգային հանրության լիարժեք ներգրավվածությունն ու աջակցությունը չափազանց կարեւոր է։ Այս կապակցությամբ ուզում եմ նշել, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ տարածքներում կարեւոր գործոն կլինի տարածաշրջանային կայունության համար»։

«Тройка» рассмотрела возможности большего вовлечения ОБСЕ
Ереван /Медиамакс/. Члены министерской «Тройки» ОБСЕ обсудили на встрече в Нью-Йорке возможности большего вовлечения ОБСЕ в урегулирование ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Действуюший председатель ОБСЕ, глава МИД Польши Збигнев Рау, министр иностранных дел Швеции Анна Линде и министр иностранных дел Северной Македонии Буджар Османи, представляющие «Тройку» ОБСЕ, провели встречу в Нью-Йорке с участием генсека ОБСЕ Хельги Шмидт.
«Недавняя эскалация боевых действий между Арменией и Азербайджаном была в центре внимания встречи. Министры «Тройки» и генеральный секретарь обсудили возможности большего вовлечения ОБСЕ в этом регионе. Они заявили о значимости мирных переговоров при содействии ЕС, отметив опыт и инструменты ОБСЕ в регионе», - говорится в сообщении ОБСЕ.
Медиамакс отмечает, что глава МИД Армении Арарат Мирзоян встречался на этой неделе в Нью-Йорке со Збигневом Рау, Анной Линде Хельгой Шмидт.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая 23 сентября 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в частности, заявил:
«Дипломатические решения являются для нас абсолютным приоритетом, и полное участие и поддержка международного сообщества имеют решающее значение. В этой связи хотел бы отметить, что важным фактором региональной стабильности было бы направление международной наблюдательной миссии в районы армяно-азербайджанской границы».