Մենք խոսել ենք ոչ միայն Երեւանի եւ Բաքվի հետ, ասել է Նեդ Փրայսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն ասել է, որ ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետները հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը թուլացնելու նպատակով զրույցներ են ունեցել ոչ միայն Երեւանի եւ Բաքվի ներկայացուցիչների հետ:
Ճեպազրույցում պատասխանելով Թուրքիայի դերակատարության եւ վերջինիս կողմից Ադրբեջանի արգեսիվ գործողություններին բացահայտ աջակցելու մասին հարցին, Նեդ Փրայսն ասել է.
«Պետքարտուղար Բլինքենը, դեսպան Ռիկերը, պետքարտուղարի օգնական Դոնֆրիդը եւ նրա բյուրոյի անդամները մի շարք զրույցներ են ունեցել ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, այլեւ այլ շահագրգիռ կողմերի եւ գործընկերների հետ:
Չեմ կարող մանրամասնել դրանք, բայց ինչպես արդեն ասել եմ, մենք պատրաստվում ենք խորապես ներգրավված մնալ դիվանագիտական ջանքերում։ Պատրասվում ենք անել հնարավորը երկկողմ եւ բազմակողմ եղանակներով»:
Նեդ Փրայսը նաեւ հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ հեռախոսազրույցում Էնթոնի Բլինքենը Իլհամ Ալիեւին «կոչ էր արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, հետ քաշել զորքերը սահմանից եւ աշխատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև առկա բոլոր խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու համար»:

Ned Price says U.S. talked not only with Yerevan and Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for U.S. Department of State Ned Price said that to ease tension on Armenian-Azerbaijani border U.S. top diplomats had conversations not only with representatives of Yerevan and Baku.
Asked during a briefing about Turkey’s role and its open support to Azerbaijan’s aggressive actions, Price said:
“Secretary Blinken, Ambassador Reeker, Assistant Secretary Donfried, others in her bureau have had a number of conversations, including with Armenia and Azerbaijan, but with other concerned stakeholders and partners.
Not in a position to detail all of those engagements, but as I said yesterday, we are going to remain deeply engaged in the diplomacy. We are prepared to do all we can on a bilateral basis, on a multilateral basis”.
Ned Price also reminded that during the phone conversation with Azerbaijani president, Antony Blinken “urged to cease hostilities immediately, to disengage military forces, to pull forces back from the border, and to cease hostilities that could endanger civilians, and to work to resolve all outstanding issues between Armenia and Azerbaijan through peaceful negotiations.”