Մենք խոսել ենք ոչ միայն Երեւանի եւ Բաքվի հետ, ասել է Նեդ Փրայսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն ասել է, որ ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետները հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը թուլացնելու նպատակով զրույցներ են ունեցել ոչ միայն Երեւանի եւ Բաքվի ներկայացուցիչների հետ:
Ճեպազրույցում պատասխանելով Թուրքիայի դերակատարության եւ վերջինիս կողմից Ադրբեջանի արգեսիվ գործողություններին բացահայտ աջակցելու մասին հարցին, Նեդ Փրայսն ասել է.
«Պետքարտուղար Բլինքենը, դեսպան Ռիկերը, պետքարտուղարի օգնական Դոնֆրիդը եւ նրա բյուրոյի անդամները մի շարք զրույցներ են ունեցել ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, այլեւ այլ շահագրգիռ կողմերի եւ գործընկերների հետ:
Չեմ կարող մանրամասնել դրանք, բայց ինչպես արդեն ասել եմ, մենք պատրաստվում ենք խորապես ներգրավված մնալ դիվանագիտական ջանքերում։ Պատրասվում ենք անել հնարավորը երկկողմ եւ բազմակողմ եղանակներով»:
Նեդ Փրայսը նաեւ հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ հեռախոսազրույցում Էնթոնի Բլինքենը Իլհամ Ալիեւին «կոչ էր արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, հետ քաշել զորքերը սահմանից եւ աշխատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև առկա բոլոր խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու համար»:

Нед Прайс: Мы говорили не только с Ереваном и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс заявил, что для разрядки напряженности на армяно-азербайджанской границе высокопоставленные американские дипломаты вели переговоры не только с представителями Еревана и Баку.
Отвечая на брифинге на вопрос о роли Турции и ее открытой поддержке агрессивных действий Азербайджана, Нед Прайс сказал:
«Госсекретарь Блинкен, посол Рикер, помощник госсекретаря Донфрид и члены ее бюро провели ряд бесед не только с Арменией и Азербайджаном, но и с другими заинтересованными сторонами и партнерами.
Не могу привести подробности, но, как я уже сказал, мы будем продолжать активные дипломатические усилия и делать все возможное в двустороннем и многостороннем форматах».
Нед Прайс также напомнил, что в телефонной беседе с президентом Азербайджана Энтони Блинкен призвал Ильхама Алиева «немедленно прекратить боевые действия, отвести войска от границы и работать над решением всех проблем между Арменией и Азербайджаном путем мирных переговоров».