Երեւանում կարծում են, որ «Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր հանդես է եկել մեկնաբանությամբ օգոստոսի 31-ի բրյուսելյան հանդիպման «որոշ շահարկումների առնչությամբ»:
«Հայկական կողմի տեսակետն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված հինգ կետերի վերաբերյալ անփոփոխ է: Ինչպես ասել ենք նախկինում, 2022թ. մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին փոխանցած մեր պատասխանով մենք լրացրել ենք օրակարգը եւ հետեւաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների շարունակությանը: Սա եւս մեկ անգամ վերահաստատվել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին քննարկումների ընթացքում:
Փաշինյան. Բրյուսելում Ալիեւի հետ քննարկումը հեշտ չէր
Այս տեսակետը չլսելը կամ չլսելու փորձերը հայկական կողմին հիմք են տալիս կասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ։ Ավելին` բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները եւ պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը եւ ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը սեպտեմբերի 2-ին հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարները «գործնական բանակցություններ կվարեն խաղաղության պայմանագրի շուրջ՝ հիմնված Բաքվի առաջարկած եւ Երեւանի կողմից ընդունված հինգ սկզբունքների վրա»։
«Այս հինգ սկզբունքները ներառում են երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչում, տարածքային պահանջներից փոխադարձ հրաժարում, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, սահմանների սահմանազատում եւ հաղորդակցության ուղիների բացում։ Այս սկզբունքներն առաջարկվել են Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանին, եւ Հայաստանի վարչապետն ընդունել է դրանք։ Դա վերահաստատվեց երկու օր առաջ Բրյուսելում մեր հանդիպման ժամանակ»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил сегодня с заявлением о «некоторых спекуляциях» относительно встречи 31 августа в Брюсселе.
«Точка зрения армянской стороны относительно пяти пунктов, предложенных Азербайджаном, неизменна. Как мы уже говорили, в предложениях, выдвинутых 10 марта Азербайджаном, для нас нет ничего неприемлемого. Другое дело, что эти предложения не затрагивают всех вопросов всеобъемлющей армяно-азербайджанской мирной повестки.
Своим ответом странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ мы дополнили повестку и, следовательно, готовы к продолжению мирных переговоров на этой основе. Это еще раз подтвердил премьер-министр Пашинян в ходе недавних обсуждений в Брюсселе.
Нежелание прислушаться к этой точке зрения дают армянской стороне основания усомниться в искренности намерений Азербайджана по достижению мира. Более того, постоянные произвольные, не соответствующие действительности толкования переговоров и уклонение от выполнения договоренностей позволяют нам думать, что Азербайджан настроен на подрыв мирного процесса и продолжение своей политики этнической чистки путем применения силы», - заявил Арарат Мирзоян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 2 сентября, что министры иностранных дел Азербайджана и Армении «проведут практические переговоры по мирному договору на основе пяти принципов, предложенных Баку и принятых Ереваном».
«Эти пять принципов включают признание территориальной целостности обеих стран, взаимный отказ от любых территориальных претензий, неприменение силы или угрозы силой, делимитация границ и открытие коммуникаций. Данные принципы были предложены Азербайджаном Армении, и премьер-министр Армении принял их. Это было вновь подтверждено на нашей встрече в Брюсселе два дня назад», - заявил Алиев.