Շառլ Միշելը գոհ է եռակողմ հանդիպման արդյունքներից - Mediamax.am
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո հանդես է եկել մամուլի հայտարարությամբ։
«Ինչպես պայմանավորվել էինք մայիսին կայացած մեր վերջին հանդիպման ժամանակ, այսօր ընդունել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին։
Սա մեր չորրորդ քննարկումն էր այս ձեւաչափով։ Մեր քննարկումները վերաբերում էին վերջին զարգացումներին Հարավային Կովկասում եւ ԵՄ-ի հետ երկու երկրների հարաբերություններին։
Մեր կարծիքների փոխանակումը բաց եւ արդյունավետ էր, եւ ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել երկու ղեկավարներին դրա համար։ Մենք դիտարկել ենք մեր օրակարգային հարցերի ողջ շրջանակը։
Ուրախալի է տեսնել, որ մեր վերջին հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները առաջ մղելու համար բավականաչափ քայլեր են արվել։
Խաղաղ համաձայնագիր
Այսօր մենք պայմանավորվեցինք ակտիվացնել բովանդակային աշխատանքը՝ նպաստելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջպետական հարաբերությունները կարգավորող խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը, եւ հանձնարարեցինք արտգործնախարարներին մեկ ամսվա ընթացքում հանդիպել՝ աշխատելու նախագծերի վրա։
Մարդասիրական հարցեր
Մանրամասն քննարկել ենք նաեւ մարդացիրական հարցերը, այդ թվում՝ ականազերծման, կալանավորների եւ անհայտ կորածների ճակատագրի մասին։
Նախագահ Միշելը Ադրբեջանին մատնացույց է արել հայ կալանավորների հետագա ազատ արձակման կարեւորությունը։
ԵՄ-ն կշարունակի ներգրավված լինել այս հարցերում։
Սահմանային խնդիրներ
Մենք դիտարկել ենք առաջընթացը սահմանների սահմանազատման հետ կապված բոլոր հարցերում եւ կայուն իրավիճակ ապահովելու լավագույն միջոցները:
Մենք պայմանավորվեցինք, որ սահմանային հանձնաժողովների հաջորդ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերին Բրյուսելում։
Հաղորդակցություն
Ծանոթացանք տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման պայմանների քննարկմանը։
Կցանկանայի ընդգծել, որ կարեւոր է երկու կողմերի բնակչությանը պատրաստել երկարաժամկետ կայուն խաղաղության։

Charles Michel: “Our exchanges were open and productive” - Mediamax.am
European Council President Charles Michel made a press statement following the trilateral meeting with President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia.
“As agreed during our last meeting in May, I hosted President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia today.
This was our fourth discussion in this format. Our discussions focused on recent developments in the South Caucasus and the relations between the EU and both countries.
Our exchanges were open and productive - and I would like to thank both leaders for that. We reviewed the entire set of issues on our agenda.
It is positive to see that quite a few steps have been taken to take forward the agreements reached during our last meeting.
Peace Agreement
Today we agree to step up substantive work to advance on the peace treaty governing inter-state relations between Armenia and Azerbaijan and tasked the Foreign Ministers to meet within one month to work on draft texts.
Humanitarian issues
We also had a detailed discussion on humanitarian issues, including demining, detainees and the fate of missing persons.
President Michel stressed to Azerbaijan the importance of further release of Armenian detainees.
The EU will continue to be engaged in these questions.
Border issues
We reviewed progress on all questions related to the delimitation of the border and how best to ensure a stable situation.
We agreed that the next meeting of the Border Commissions will take place in Brussels in November.
We reviewed progress of discussions on the modalities for unblocking the transport links.
With all these discussions, I would like to underline that it is important to take the population along on both sides and prepare them for a long-term sustainable peace.
Public messaging is critical in this regard – in a sensitive situation like this every word spoken in public is obviously listened to by the other side and weighed.
The EU is ready to further step up its support towards a long-term sustainable peace. The EU will also continue to push for the advancement of economic development for the benefit of both countries and their populations.