Շառլ Միշելը գոհ է եռակողմ հանդիպման արդյունքներից - Mediamax.am
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո հանդես է եկել մամուլի հայտարարությամբ։
«Ինչպես պայմանավորվել էինք մայիսին կայացած մեր վերջին հանդիպման ժամանակ, այսօր ընդունել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին։
Սա մեր չորրորդ քննարկումն էր այս ձեւաչափով։ Մեր քննարկումները վերաբերում էին վերջին զարգացումներին Հարավային Կովկասում եւ ԵՄ-ի հետ երկու երկրների հարաբերություններին։
Մեր կարծիքների փոխանակումը բաց եւ արդյունավետ էր, եւ ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել երկու ղեկավարներին դրա համար։ Մենք դիտարկել ենք մեր օրակարգային հարցերի ողջ շրջանակը։
Ուրախալի է տեսնել, որ մեր վերջին հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները առաջ մղելու համար բավականաչափ քայլեր են արվել։
Խաղաղ համաձայնագիր
Այսօր մենք պայմանավորվեցինք ակտիվացնել բովանդակային աշխատանքը՝ նպաստելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջպետական հարաբերությունները կարգավորող խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը, եւ հանձնարարեցինք արտգործնախարարներին մեկ ամսվա ընթացքում հանդիպել՝ աշխատելու նախագծերի վրա։
Մարդասիրական հարցեր
Մանրամասն քննարկել ենք նաեւ մարդացիրական հարցերը, այդ թվում՝ ականազերծման, կալանավորների եւ անհայտ կորածների ճակատագրի մասին։
Նախագահ Միշելը Ադրբեջանին մատնացույց է արել հայ կալանավորների հետագա ազատ արձակման կարեւորությունը։
ԵՄ-ն կշարունակի ներգրավված լինել այս հարցերում։
Սահմանային խնդիրներ
Մենք դիտարկել ենք առաջընթացը սահմանների սահմանազատման հետ կապված բոլոր հարցերում եւ կայուն իրավիճակ ապահովելու լավագույն միջոցները:
Մենք պայմանավորվեցինք, որ սահմանային հանձնաժողովների հաջորդ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերին Բրյուսելում։
Հաղորդակցություն
Ծանոթացանք տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման պայմանների քննարկմանը։
Կցանկանայի ընդգծել, որ կարեւոր է երկու կողմերի բնակչությանը պատրաստել երկարաժամկետ կայուն խաղաղության։

Председатель Европейского совета Шарль Мишель сделал заявление для прессы по итогам трехсторонней встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Как было условлено во время нашей последней встречи в мае, сегодня я принял президента Азербайджана Алиева и премьер-министра Армении Пашиняна.
Это была наша четвертая дискуссия в таком формате. Наши обсуждения касались последних событий на Южном Кавказе и отношениях двух стран с ЕС.
Наш обмен мнениями был открытым и продуктивным, и я хотел бы поблагодарить за это обоих лидеров. Мы рассмотрели весь комплекс вопросов нашей повестки.
Отрадно видеть, что было предпринято немало шагов по продвижению договоренностей, достигнутых на нашей последней встречи.
Мирное соглашение
Сегодня мы договорились активизировать предметную работу по продвижению мирного соглашения, регулирующего межгосударственные отношения между Арменией и Азербайджаном, и поручили министрам иностранных дел встретиться в месячный срок для проработки проектов текстов.
Гуманитарные вопросы
Мы также подробно обсудили гуманитарные вопросы, включая разминирование, задержанных и судьбу пропавших без вести.
Президент Мишель подчеркнул Азербайджану важность дальнейшего освобождения армянских задержанных.
ЕС продолжит вовлекаться в эти вопросы.
Пограничные вопросы
Мы рассмотрели прогресс по всем вопросам, связанным с делимитацией границы, и как лучше всего обеспечить стабильную ситуацию.
Мы договорились, что следующее заседание пограничных комиссий состоится в ноябре в Брюсселе.
Связь
Мы ознакомились с ходом обсуждения условий разблокирования транспортных коммуникаций.
Я хотел бы подчеркнуть, что важно готовить население с обеих сторон к долгосрочному устойчивому миру.
Обмен публичными сообщениями имеет решающее значение - в столь деликатной ситуации каждое слово, сказанное публично, выслушивается другой стороной и взвешивается.
ЕС готов и дальше усиливать свою поддержку долгосрочного устойчивого мира. ЕС также будет продолжать настаивать на ускорении экономического развития во благо обеих стран и их населения.