Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է տարածաշրջանային զարգացումներին եւ անվտանգային մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Կառավարությունից հայտնել են, որ Փաշինյանը Ռայիսիին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանային վերջին միջադեպերի վերաբերյալ։
«Իրանի նախագահը, անդրադառնալով վերջին օրերին Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող լարված միջադեպերին, հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի՝ վերջերս Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունն առ այն, որ Իրանը զգայուն է Կովկասյան տարածաշրջանում իր սահմանների հարցում եւ կհակազդի դրանք փոփոխելու ցանկացած փորձին»,- ասված է կառավարության տարածած հաղորդագրությունում:

Раиси - Пашиняну: Иран выступит против любых попыток изменить границы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудил региональные события и вопросы, относящиеся к вызовам безопасности в телефонной беседе с президентом Ирана Сейедом Ибрагимом Раиси.
По сообщению пресс-службы правительства, Пашинян представил Раиси подробности относительно недавних пограничных инцидентов между Арменией и Азербайджаном.
«Президент Ирана, касаясь инцидентов, происходящих на Южном Кавказе в последние дни, упомянул заявление Верховного лидера Исламской революции аятоллы Хаменеи в ходе недавней встречи с президентами России и Турции о том, что Иран трепетно относится к границам в Кавказском регионе и будет противодействовать любым попыткам их изменить» - говорится в сообщении правительства.