Միրզոյան. ՀԱՊԿ-ը քայլ առ քայլ դառնում է ավելի կարեւոր դերակատար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ը քայլ առ քայլ դառնում է ավելի կարեւոր դերակատար մեր երկրների եւ ընդհանրապես Եվրասիական տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման գործում»:
«Մեր կազմակերպության առջեւ ի սկզբանե հեշտ խնդիր չէ դրված, քանի որ հավաքական անվտանգության յուրաքանչյուր տարածաշրջան ունի իր առանձնահատկությունները, իր տեղական կարիքներն ու պահանջները, իր առաջնահերթությունները», - ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ դեռ շատ անելիքներ կան, բայց արդեն պարզ է, որ ՀԱՊԿ-ի անհրաժեշտությունը՝ որպես անվտանգության դոնոր, աստիճանաբար կմեծանա եւ դուրս կգա եվրասիական տարածաշրջանի այն սահմաններից, որոնք ի սկզբանե ուրվագծել էին:
Հայաստանի արտգործնախարարը նաեւ հայտնել է, որ ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա այս տարվա չորրորդ եռամսյակում՝ Հայաստանում Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նախօրեին:

Мирзоян: ОДКБ постепенно становится все более важным игроком - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «ОДКБ постепенно становится все более важным игроком в обеспечении безопасности наших стран и евразийского региона в целом».
«С самого начала перед нашей организацией стоит непростая задача, поскольку каждый регион коллективной безопасности имеет свои особенности, свои локальные нужды и потребности, свои приоритеты», - сказал Арарат Мирзоян на заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ. .
По его словам, предстоит еще многое сделать, но уже сейчас ясно, что необходимость в ОДКБ как доноре безопасности будет постепенно возрастать и выходить за границы евразийского региона, которые были намечены изначально.
Министр иностранных дел Армении также сообщил, что очередное заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ состоится в четвертом квартале текущего года, накануне заседания Совета коллективной безопасности в Армении.