Միրզոյան. ՀԱՊԿ-ը քայլ առ քայլ դառնում է ավելի կարեւոր դերակատար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ը քայլ առ քայլ դառնում է ավելի կարեւոր դերակատար մեր երկրների եւ ընդհանրապես Եվրասիական տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման գործում»:
«Մեր կազմակերպության առջեւ ի սկզբանե հեշտ խնդիր չէ դրված, քանի որ հավաքական անվտանգության յուրաքանչյուր տարածաշրջան ունի իր առանձնահատկությունները, իր տեղական կարիքներն ու պահանջները, իր առաջնահերթությունները», - ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ դեռ շատ անելիքներ կան, բայց արդեն պարզ է, որ ՀԱՊԿ-ի անհրաժեշտությունը՝ որպես անվտանգության դոնոր, աստիճանաբար կմեծանա եւ դուրս կգա եվրասիական տարածաշրջանի այն սահմաններից, որոնք ի սկզբանե ուրվագծել էին:
Հայաստանի արտգործնախարարը նաեւ հայտնել է, որ ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա այս տարվա չորրորդ եռամսյակում՝ Հայաստանում Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նախօրեին:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that “CSTO is gradually becoming a more important player in ensuring the security of our countries and the Eurasian region in general.
“From the very beginning our organization did not face an easy task, as each region of collective security has its own peculiarities, its own local needs and demands, its own priorities,” Ararat Mirzoyan said at the sitting of the CSTO Council of Foreign Ministers.
He said there is still a lot to do, but it is already clear that the need for the CSTO as a security donor will gradually increase and go beyond the borders of the Eurasian region, which were initially outlined.
The Armenian foreign minister also said that the next sitting of the CSTO Council of Foreign Ministers will take place in the fourth quarter of this year, on the eve of the session of the Collective Security Council in Armenia.