Արարատ Միրզոյան․Կապ ենք տեսնում ՀՀ-Թուրքիա եւ ՀՀ-Ադրբեջան գործընթացների միջեւ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ուրախ ենք լսել Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության հայտարարություններն այն մասին, թե իրենք պատրաստ են կարգավորել եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ, բացել սահմանը»։
Այս մասին Միրզոյանն ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Մյուս կողմից, թեեւ Թուրքիան շարունակաբար հայտարարում է, որ կարգավորման գործընթացը պետք է տեղի ունենա առանց որեւէ նախապայմանի, այնուամենայնիվ, մենք կապ ենք տեսնում Հայաստան-Թուրքիա եւ Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացների միջեւ։ Կապ, որը Թուրքիայի իշխանության ներկայացուցիչները փորձում են գտնել կամ ընդգծել յուրաքանչյուր առիթով։ Մենք չենք կարծում, որ սա կառուցողական է։ Որոշակի տարբերություններ կան նաեւ տեմպի պահով»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների մասին՝ Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ բանակցություններն ընթանում են մի քանի ուղղությամբ եւ «բազմաթիվ հարցերում պատկերացումները չեն համընկնում»։
«Մենք հավատում ենք խաղաղության գործընթացին, կարծում ենք, որ հարաբերությունների կարգավորման մեջ հնարավոր չէ չանդրադառնալ ԼՂ հակամարտությանը, չհասցեագրել ու քաղաքական կարգավորում չտալ այդ հակամարտությանը։ Հավատացած ենք, որ բանակցությունը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաեւ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով ընթացքող բանակցություններին։
«Բանակցություններ ասելը փոքր-ինչ չափազանցված է այս փուլի համար, բայց սկիզբը դրված է, հանձնաժողովների երկրորդ հանդիպումը կլինի Մոսկվայում։ Որոշակի դրական տեղաշարժ ենք տեսնում տարածաշրջանային տնտեսական, առեւտրային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման առոմով։ Սխալ կլինի ասել, որ կա լիարժեք պատկերացում, բայց դրական տեղաշարժ կա։ Բաքվի կողմից հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց շարունակական ազատ չարձակելը, մշակութային հուշարձանների նկատմամբ ոտնձգությունները, հակահայկական հռետորաբանությունը եւ սադրիչ գործողությունները միայն խանգարում են այս գործընթացներին»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Налицо связь между процессами Армения-Турция и Армения-Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «мы рады слышать заявления высших властей Турции о том, что они готовы нормализовать и установить дипломатические отношения с Арменией, открыть границу».
Об этом Мирзоян сказал в ходе совместной с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым пресс-конференции.
«С другой стороны, несмотря на то, что Турция продолжает заявлять, что процесс урегулирования должен идти без каких-либо предусловий, мы видим связь между процессами Армения-Турция и Армения-Азербайджан. Связь, которую представители турецких властей пытаются обнаружить или подчеркнуть при каждом удобном случае. Мы не считаем это конструктивным. Есть также некоторые различия в темпах», - сказал он.
Говоря об армяно-азербайджанских отношениях, Арарат Мирзоян заявил, что переговоры идут по нескольким направлениям и «по многим вопросам мнения не совпадают».
«Мы верим в мирный процесс и считаем, что при нормализации отношений невозможно не коснуться нагорно-карабахского конфликта, не адресовать его и не дать ему политическое урегулирование. Уверены, что переговоры должны пройти в рамках Минской группы ОБСЕ»,- сказал глава МИД Армении.
Арарат Мирзоян коснулся также текущих переговоров по демаркации и безопасности границ.
«Назвать этот процесс переговорами на данном этапе было бы преувеличением, однако начало положено, второе заседание комиссий состоится в Москве. Мы видим определенный положительный прогресс в плане разблокирования региональной экономической и торговой инфраструктуры. Было бы неправильным говорить, что есть полная картина, однако сдвиг в положительную сторону наблюдается. Продолжающееся невозвращение со стороны Баку армянских военнопленных и других задержанных, посягательства на памятники культуры, антиармянская риторика и провокационные действия только мешают этим процессам»,- сказал Арарат Мирзоян.