Արարատ Միրզոյան․Կապ ենք տեսնում ՀՀ-Թուրքիա եւ ՀՀ-Ադրբեջան գործընթացների միջեւ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ուրախ ենք լսել Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության հայտարարություններն այն մասին, թե իրենք պատրաստ են կարգավորել եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ, բացել սահմանը»։
Այս մասին Միրզոյանն ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Մյուս կողմից, թեեւ Թուրքիան շարունակաբար հայտարարում է, որ կարգավորման գործընթացը պետք է տեղի ունենա առանց որեւէ նախապայմանի, այնուամենայնիվ, մենք կապ ենք տեսնում Հայաստան-Թուրքիա եւ Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացների միջեւ։ Կապ, որը Թուրքիայի իշխանության ներկայացուցիչները փորձում են գտնել կամ ընդգծել յուրաքանչյուր առիթով։ Մենք չենք կարծում, որ սա կառուցողական է։ Որոշակի տարբերություններ կան նաեւ տեմպի պահով»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների մասին՝ Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ բանակցություններն ընթանում են մի քանի ուղղությամբ եւ «բազմաթիվ հարցերում պատկերացումները չեն համընկնում»։
«Մենք հավատում ենք խաղաղության գործընթացին, կարծում ենք, որ հարաբերությունների կարգավորման մեջ հնարավոր չէ չանդրադառնալ ԼՂ հակամարտությանը, չհասցեագրել ու քաղաքական կարգավորում չտալ այդ հակամարտությանը։ Հավատացած ենք, որ բանակցությունը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաեւ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով ընթացքող բանակցություններին։
«Բանակցություններ ասելը փոքր-ինչ չափազանցված է այս փուլի համար, բայց սկիզբը դրված է, հանձնաժողովների երկրորդ հանդիպումը կլինի Մոսկվայում։ Որոշակի դրական տեղաշարժ ենք տեսնում տարածաշրջանային տնտեսական, առեւտրային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման առոմով։ Սխալ կլինի ասել, որ կա լիարժեք պատկերացում, բայց դրական տեղաշարժ կա։ Բաքվի կողմից հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց շարունակական ազատ չարձակելը, մշակութային հուշարձանների նկատմամբ ոտնձգությունները, հակահայկական հռետորաբանությունը եւ սադրիչ գործողությունները միայն խանգարում են այս գործընթացներին»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Ararat Mirzoyan: We see connection between Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan processes
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that "we are glad to hear the statements of the highest authorities of Turkey that they are ready to normalize and establish diplomatic relations with Armenia, to open the border.”
Mirzoyan said this during joint news conference with the Russian counterpart Sergey Lavrov in Yerevan.
“On the other hand, despite Turkey’s continued statements that the normalization process should take place without any preconditions, we see a connection between the Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan processes – a connection that the representatives of the Turkish authorities try to find or emphasize on every occasion. We do not think this to be constructive. There are also some differences in terms of tempo,” he said.
Speaking about Armenia-Azerbaijan relations, Ararat Mirzoyan said that the negotiations are going on in several directions “with the ideas not coinciding in various issues.”
“We believe in the peace process, but in the normalization of relations, we consider it impossible not to refer to the Nagorno-Karabakh conflict, not to address it and not to give a political solution to that conflict. We believe that the talks should take place within the framework of the OSCE Minsk Group,” the Armenian minister said.
Ararat Mirzoyan also referred to the ongoing negotiations on demarcation and border security issues.
“Saying negotiations is a bit exaggerated for this stage, but the beginning is set, the second meeting of the commission will take place in Moscow. We see some positive progress in terms of unblocking regional economic and trade infrastructure. It would be wrong to say that we have a full picture, but there is a positive shift.  Baku’s continued holding of Armenian prisoners of war and other detainees, encroachments on cultural monuments, anti-Armenian rhetoric and provocative actions only undermine these processes,” Ararat Mirzoyan said.