Միրզոյանը հույս ունի՝ ՌԴ-ն ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի գերիների հարցում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ՌԴ իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը կշարունակի զարգացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխվստահության եւ փոխադարձ շահերի խորը ընկալման վրա:
Նա նշել է, որ այսօրվա բանակցությունների առանցքում եղել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը և ԼՂ կարգավորման գործընթաց:
«Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում առանցքային է ԼՂ հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ բոլոր իրավունքների ապահովման եւ ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը: ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից, եւ մենք շահագրգռված ենք ակտիվացնելու միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով այս ձեւաչափի գործունեությունը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն առանցքային դերակատարություն է ունեցել ԼՂ ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կասեցնելու գործում. «ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը՝ որպես սադրանքները կանխելու եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու գործոն, կոչված է պայմաններ ստեղծելու մեր տարածաշրջանում բնականոն կյանքի վերականգման, կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար: Հայաստանում շարունակում են հավատալ, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոն, մարտի 23-ի դրությամբ առկա իրավիճակը, որը խախտվել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտի 24-ին ԼՂ Փառուխ գյուղ ներխուժմամբ»:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել նաեւ Ռուսաստանի ջանքերը՝ ուղղված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարմանը, որոնց թվում չափազանց արդիական եւ հրատապ է հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը. «Այս ջանքերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հայ գերիների մի մասի վերադարձը հայրենիք, բայց, միեւնույն ժամանակ, ռազմական գործողությունների ավարտից գրեթե 2 տարի անց, Ադրբեջանը խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, խափանում է հայտարարության դրույթների կատարումը եւ հրաժարվում վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ մյուս պահվող անձանց: Հույս ունենք, որ ռուսական կողմն էլ ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի այս ուղղությամբ»:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ռուս խաղաղապահ անձնակազմի կայունացնող դերակատարությանը տրված բարձր գնահատականի համար:
Նա վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը. «Ողջունում ենք նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, սա եւս պետք է նպաստի միջավայրի առողջացմանը տարածաշրջանում»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը՝ կարեւորելով տարածաշրջանային 3+3 հարթակի անխափան աշխատանքը:

Mirzoyan hopes for greater efforts by Russia in returning Armenian POWs - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during a joint news conference with his Russian counterpart Sergey Lavrov today, expressed confidence that Armenia will continue to develop relations with Russia based on mutual trust and deep understanding of mutual interests.
He noted that today’s talks focused on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and on the process of settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
“I reaffirmed the readiness of the Government of Armenia to make efforts to achieve stability and peace in the region. In this context, the key is addressing the Nagorno-Karabakh conflict, which will include the main points of ensuring the security and all the rights of the people of Artsakh and the final determination of the status of Nagorno-Karabakh.
The principles of the Nagorno-Karabakh conflict settlement have been developed by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, and we are interested in intensifying the activities of this format which received a mediatory mandate from the international community,” Ararat Mirzoyan said.
He noted that Russia played a key role in ceasing the aggression unleashed against the people of Nagorno-Karabakh. “The deployment of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh as a factor to prevent provocations and ensure the security of the people of Artsakh is called to create conditions for the restoration of normal life, stability and security in our region.
Armenia continues to believe that Russia’s peacekeeping mission is able to restore the status quo established by the November 9, 2020 statement, to restore the situation as of March 23, which was violated by the Azerbaijani armed forces on March 24 with the intrusion into the village of Parukh in Nagorno-Karabakh.”
Ararat Mirzoyan also praised Russia’s efforts aimed at the implementation of the agreements registered in the November 9, 2020 statement, among which the issue of the return of Armenian prisoners of war is extremely urgent.
“Thanks to these efforts, it became possible to return some of the Armenian captives to their homeland, but at the same time, almost two years after the end of hostilities, Azerbaijan, violating international humanitarian law, disrupts the implementation of the provisions of the statement and refuses to return Armenian prisoners of war and other detainees. We hope that the Russian side will make even greater efforts in this direction.”
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, in his turn, thanked for the high assessment of the stabilizing role of Russian peacekeepers.
He reaffirmed Russia’s readiness to support the signing of a peace agreement between Yerevan and Baku. “We also welcome the process of normalization of Armenian-Turkish relations, which should also contribute to the improvement of the environment in the region,” Lavrov said, stressing the importance of the uninterrupted work of the 3+3 regional platform.