Միրզոյանը հույս ունի՝ ՌԴ-ն ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի գերիների հարցում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ՌԴ իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը կշարունակի զարգացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխվստահության եւ փոխադարձ շահերի խորը ընկալման վրա:
Նա նշել է, որ այսօրվա բանակցությունների առանցքում եղել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը և ԼՂ կարգավորման գործընթաց:
«Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում առանցքային է ԼՂ հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ բոլոր իրավունքների ապահովման եւ ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը: ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից, եւ մենք շահագրգռված ենք ակտիվացնելու միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով այս ձեւաչափի գործունեությունը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն առանցքային դերակատարություն է ունեցել ԼՂ ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կասեցնելու գործում. «ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը՝ որպես սադրանքները կանխելու եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու գործոն, կոչված է պայմաններ ստեղծելու մեր տարածաշրջանում բնականոն կյանքի վերականգման, կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար: Հայաստանում շարունակում են հավատալ, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոն, մարտի 23-ի դրությամբ առկա իրավիճակը, որը խախտվել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտի 24-ին ԼՂ Փառուխ գյուղ ներխուժմամբ»:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել նաեւ Ռուսաստանի ջանքերը՝ ուղղված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարմանը, որոնց թվում չափազանց արդիական եւ հրատապ է հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը. «Այս ջանքերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հայ գերիների մի մասի վերադարձը հայրենիք, բայց, միեւնույն ժամանակ, ռազմական գործողությունների ավարտից գրեթե 2 տարի անց, Ադրբեջանը խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, խափանում է հայտարարության դրույթների կատարումը եւ հրաժարվում վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ մյուս պահվող անձանց: Հույս ունենք, որ ռուսական կողմն էլ ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի այս ուղղությամբ»:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ռուս խաղաղապահ անձնակազմի կայունացնող դերակատարությանը տրված բարձր գնահատականի համար:
Նա վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը. «Ողջունում ենք նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, սա եւս պետք է նպաստի միջավայրի առողջացմանը տարածաշրջանում»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը՝ կարեւորելով տարածաշրջանային 3+3 հարթակի անխափան աշխատանքը:

Мирзоян надеется, что Россия приложит больше усилий в вопросе пленных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной со своим российским коллегой Сергеем Лавровым пресс-конференции выразил уверенность, что Армения и впредь будет развивать отношения с Россией на основе взаимного доверия и глубокого понимания взаимных интересов.
Он отметил, что в центре внимания сегодняшних переговоров - нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном и процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Я подтвердил готовность правительства Армении приложить усилия для достижения стабильности и мира в регионе. В этом контексте ключевое значение имеет урегулирование нагорно-карабахского конфликта, которое будет включать в себя основные моменты обеспечения безопасности и всех прав народа Арцаха и окончательное определение статуса Нагорного Карабаха. Принципы урегулирования нагорно-карабахского конфликта разработаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ, и мы заинтересованы в активизации деятельности этого формата при посредническом мандате международного сообщества»,- сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что Россия сыграла ключевую роль в прекращении агрессии, развязанной против народа Нагорного Карабаха. «Размещение российских миротворцев в Нагорном Карабахе как фактор предотвращения провокаций и обеспечения безопасности народа Арцаха призвано создать условия для восстановления нормальной жизни, стабильности и безопасности в нашем регионе. Армения по-прежнему считает, что миротворческая миссия России способна восстановить статус-кво, установленный заявлением от 9 ноября в 2020 года и ситуацию на 23 марта, которая была нарушена вторжением 24 марта Вооруженных сил Азербайджана в село Парух в Нагорном Карабахе».
Арарат Мирзоян также высоко оценил усилия России, нацеленные на реализацию договоренностей от 9 ноября 2020 года, в числе которых крайне актуальным и неотложным является вопрос возвращения армянских военнопленных.
«Благодаря этим усилиям стало возможным возвращение части армянских пленных на родину, в то же время, спустя почти два года после окончания боевых действий, Азербайджан, нарушая международное гуманитарное право, срывает реализацию договоренностей, отказываясь возвращать армянских военнопленных и других задержанных. Надеемся, что российская сторона приложит больше усилий в этом направлении».
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, в свою очередь, поблагодарил коллегу за высокую оценку российских миротворцев в стабилизации ситуации.
Он подтвердил готовность России поддержать подписание мирного соглашения между Ереваном и Баку. «Мы приветствуем также процесс нормализации армяно-турецких отношений, который также должен способствовать улучшению экологии в регионе»,- сказал Лавров, подчеркнув важность бесперебойной работы региональной платформы «3+3».