ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն կքննարկեն վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հեռանկարները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մայիսի 18-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի չորրորդ հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվելու են երկկողմ հարաբերությունները եւ քաղաքական հարցեր։
«ԵՄ անդամ երկրները եւ Հայաստանը մտքեր կփոխանակեն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի եւ Տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի իրականացման վերաբերյալ։
Նրանք նաեւ կքննարկեն քաղաքական երկխոսությունը եւ բարեփոխումները, ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ մարդու իրավունքները, տնտեսական, առեւտրային եւ ոլորտային համագործակցությունը, ինչպես նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հեռանկարները:
Մասնակիցները մտքեր կփոխանակեն նաեւ տարածաշրջանային (Ռուսաստան/Ուկրաինա, Թուրքիա, Իրան) եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցերի շուրջ», ասված է Եվրամիության հաղորդագրության մեջ:

Армения и ЕС обсудят перспективы начала диалога о либерализации визового режима - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 18 мая в Брюсселе состоится четвертое заседание Совета партнерства ЕС-Армения, на котором будут обсуждаться двусторонние отношения и политические вопросы.
«Государства-члены ЕС и Армения обменяются мнениями о реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией и Экономической и инвестиционной программы.
Они также обсудят вопросы политического диалога, реформ, демократии, верховенства закона и прав человека, экономического, торгового и отраслевого сотрудничества, а также перспективы начала диалога по либерализации визового режима.
Участники также обменяются мнениями по региональным вопросам (Россия/Украина, Турция, Иран) и проблеме Нагорного Карабаха», - говорится в сообщении ЕС.