Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն նոր հուշագիր են կնքել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ Ռազմավարական քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես ասված է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ, «հուշագիրը հնարավորություն է տալիս խորացնել մեր ռազմավարական համագործակցությունը»։
«Այն բարելավում է մեր համագործակցությունը էներգետիկ անվտանգության ոլորտում եւ ամրապնդում է մեր դիվանագիտական և տնտեսական հարաբերությունները:
Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության խորացումը կամրապնդի մեր ռազմավարական երկկողմ հարաբերությունները եւ լայն դրական ազդեցություն կունենա մեր համատեղ աշխատանքի վրա»,- ասված է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ:

Армения и США подписали меморандум о ядерном сотрудничестве в гражданской сфере - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен подписали меморандум о взаимопонимании по стратегическому гражданскому ядерному сотрудничеству.
«Меморандум даст возможность углубить наше стратегическое партнерство», - говорится в сообщении Госдепартамента.
«Он улучшает наше сотрудничество в сфере энергетической безопасности и укрепляет наши дипломатические и экономические отношения.
Углубление сотрудничества в области гражданской атомной энергетики, науки и техники укрепит наши стратегические двусторонние отношения и окажет широкое положительное влияние на нашу совместную работу», - отмечает в сообщении Госдепартамента США.