Փաշինյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերի հետ հանդիպմանը կարեւորել է ԱՄՆ դերը որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ պետություն:
Նա նշել է, որ Էնդրյու Շոֆերի այցը հնարավորություն կտա քննարկել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում եւ այս համատեքստում տեղի ունեցող գործընթացները:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում։
Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու հնարավորությանը: Այս առումով, ՀՀ վարչապետը շեշտել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության եւ համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на встрече с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США Эндрю Шофером заявил о важности роли США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Он отметил, что визит Эндрю Шофера даст возможность обсудить ситуацию в Нагорном Карабахе и процессы, происходящие в этом контексте.
Собеседники подчеркнули роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в комплексном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Они также коснулись гуманитарных вопросов, а также возможности начала переговоров с Азербайджаном по мирному договору. В этой связи премьер-министр Армении подчеркнул посредническую роль сопредседательства и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.