Երեւան: Մեդիամաքս:ՌԴ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևը «կշարունակի իր աշխատանքը նոր պաշտոնում, այն է՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ»։
«Ինչպես ավելի վաղ նշել ենք, Բաքվի կողմից առաջարկված «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնական սկզբունքները» և դրանց վերաբերյալ Երևանի արձագանքը պետք է հիմք հանդիսանան խաղաղության պայմանագրի շուրջ ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների մեկնարկի համար։ Այս թեման ապրիլի 9-ին քննարկել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցներում։ Ռուսաստանը վճռական է տրամադրված աջակցելու Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
Հիշեցնեմ, որ ս.թ. փետրվարի 24-ին Վաշինգտոնն ու Փարիզը դադարեցրել են բոլոր շփումները Մոսկվայի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» շրջանակներում։ Սակայն իրավիճակը Հարավային Կովկասում թույլ չի տալիս դադարներ վերցնել բանակցություններում։ Տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղությունն ու կայունությունը վերականգնելու համար պահանջվում են հետագա հետևողական քայլեր, քանի որ Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան դադարեցրել են համագործակցությունը որպես համանախագահներ։
Այս կապակցությամբ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Իգոր Խովաևը կշարունակի իր աշխատանքը նոր պաշտոնում, այն է՝ այն է՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ։
Նրա ուշադրության կենտրոնում կլինի վերոհիշյալ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման թեմատիկան։ Ակնկալում ենք, որ Խովաևի ջանքերը աջակցություն կստանան Բաքվի և Երևանի մեր դաշնակիցների և գործընկերների կողմից։ Բաց ենք այլ շահագրգիռ խաղացողների հետ կառուցողական փոխգործակցության համար», - ասված է Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Ховаев «продолжит свою работу в новом качестве, а именно - Специального представителя Министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией».
«Как мы ранее отмечали, предложенные Баку «Базовые принципы для установления межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией» и поступившая на них реакция Еревана призваны послужить основой для начала азербайджано-армянских переговоров по мирному договору. Эта тема обсуждалась 9 апреля президентом Владимиром Путиным в телефонных беседах с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Россия полна решимости содействовать заключению мирного договора между Ереваном и Баку.
Напомню, что 24 февраля с.г. Вашингтон и Париж свернули все контакты с Москвой в рамках «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Между тем реальная обстановка на Южном Кавказе не допускает переговорных пауз. Требуются дальнейшие последовательные шаги по восстановлению в регионе долгосрочного мира и стабильности, раз уж США и Франция прекратили сотрудничество сопредседателей.
В этой связи Посол по особым поручениям И.А.Ховаев продолжит свою работу в новом качестве, а именно – Специального представителя Министра иностранных дел Российской Федерации по вопросам содействия нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. В центре его внимания будет тематика подготовки упомянутого мирного договора. Рассчитываем на поддержку усилий И.А.Ховаева со стороны наших союзников и партнеров в Баку и Ереване. Открыты для конструктивного взаимодействия с другими заинтересованными игроками», - говорится в заявлении Марии Захаровой.