Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Բաց հասարակություն» հիմնադրամների հիմնադիր եւ նախագահ Ջորջ Սորոսի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ջորջ Սորոս
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի հարձակումն Ուկրաինայի վրա մատնանշեց երրորդ համաշխարհային պատերազմ սկիզբը, որը մեր քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու ներուժ ունի: Ներխուժմանը նախորդել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի երկարատեւ հանդիպումը, որը տեղի էր ունեցել փետրվարի 4-ին, երբ Պեկինում սկսվում էին ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Հանդիպման ավարտին Պուտինն ու Սին հրապարակել էին մանրազնին մշակված 5000 բառից բաղկացած փաստաթուղթ, որում հայտարարվում էր երկու երկրների միջեւ սերտ գործընկերության մասին:
Ես զարմացած էի, որ Սին ակնհայտորեն քարտ-բլանշ է տալիս Պուտինին՝ Ուկրաինա ներխուժելու եւ պատերազմ սկսելու համար։ Հավանաբար, նա միանգամայն վստահ է, որ իր հաստատումը որպես Չինաստանի ցմահ տիրակալ զուտ ձեւականություն է լինելու: Ողջ իշխանությունը կենտրոնացնելով իր ձեռքում՝ Սին մանրակրկտորեն մշակել է մի սցենար, որում նա հասնելու է Մաո Ցզեդունի եւ Դեն Սյաոպինի մակարդակին:
Պուտինն էլ՝ Սիի աջակցությամբ, անհավանական դաժանությամբ սկսեց իրականացնել իր ողջ կյանքի երազանքը: Շուտով նա 70 տարեկան է դառնալու եւ զգում է, որ եթե ցանկանում է հետք թողնել Ռուսաստանի պատմության մեջ, ապա պետք է գործի հիմա՝ կամ երբեք։ Սակայն նա այլասերված պատկերացում ունի աշխարհում Ռուսաստանի դերի մասին։ Ըստ ամենայնի, նա հավատում է, որ ռուս ժողովրդին արքա է հարկավոր, որին նա կուրորեն կհետեւի։ Դա դեմոկրատական հասարակության ուղիղ հակադրությունն է, եւ այս հայեցակարգը խեղաթյուրում է սենտիմենտալության աստիճանի հուզական ռուսական «հոգին»։
Ջորջ Սորոսը Ջորջ Սորոսը
Մանուկ հասակում ես բազմիցս հանդիպել էի ռուս զինվորների, երբ նրանք 1945 թվականին գրավեցին Հունգարիան։ Իմացա, որ պատրաստ են կիսել հացի վերջին կտորը, եթե իրենց խնդրես։ Անցան շատ տարիներ, եւ 1980-ականների սկզբին ես սկսեցի զբաղվել քաղաքական բարեգործությամբ:
Սկզբում հիմնադրամ հիմնեցի իմ հայրենի Հունգարիայում, հետո ակտիվորեն մասնակցում էի խորհրդային կայսրության փլուզմանը։ Երբ 1985 թվականին իշխանության եկավ Միխայիլ Գորբաչովը, այդ փլուզումն արդեն սկսվում էր։ Ես հիմնադրամ հիմնեցի Ռուսաստանում, որից հետո դա արեցի ԽՍՀՄ-ի բոլոր իրավահաջորդ երկրներում։ Ուկրաինայում հիմնադրամ ստեղծեցի դեռեւս մինչեւ նրա անկախ երկիր դառնալը։ 1984 թվականին այցելեցի  Չինաստան, որտեղ դարձա առաջին օտարերկրացին, ում թույլ տվեցին հիմնադրամ հիմնադրել (այն փակեցի 1989 թվականին՝ Տյանանմեն հրապարակի զանգվածային սպանություններից անմիջապես առաջ)։
Թեեւ Պուտինին անձամբ չեմ ճանաչում, սակայն շատ ուշադիր հետեւել եմ նրա վերելքին եւ գիտեմ, որ նա անողոք է: Նա ավերակների վերածեց Չեչնիայի մայրաքաղաք Գրոզնին, իսկ այժմ սպառնում է նույնը անել Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւի հետ։
Ժամանակին Պուտինը ՊԱԿ-ի խորամանկ օպերաշխատող էր, սակայն վերջին տարիներին նա կարծես փոխվել է: Իր համար իդեա-ֆիքս հորինելով՝ նա ակնհայտորեն կորցրել է կապը իրականության հետ։ Պուտինն, անկասկած, սխալվել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի իր գնահատականներում։ Նրան թվում էր, որ ռուսախոս ուկրաինացիները գրկաբաց կընդունեն ռուս զինվորներին, սակայն պարզվեց, որ նրանք ոչնչով չեն տարբերվում ուկրաինախոս բնակչությունից։ Ուկրաինացիները կազմակերպեցին աներեւակայելի խիզախ դիմադրություն իրենց ակնհայտորեն գերազանցող թշնամու դեմ։
2021 թվականի հուլիսին Պուտինը մի ծավալուն հոդված էր հրապարակել, որում ապացուցում էր, որ ռուսներն ու ուկրաինացիներն իրականում մեկ ժողովուրդ են, եւ որ ուկրաինացիներին խաբում են նեոնացիստ քարոզիչները։ Այս պնդումների առաջին մասը որոշակի պատմական հիմքեր ունի՝ հաշվի առնելով, որ Կիեւն ի սկզբանե եղել էր Ռուս ուղղափառ եկեղեցու կենտրոնը։ Սակայն երկրորդ մասում Պուտինն ինքը խաբվեց։ Նա պետք է ավելի լավ հասկանար իրավիճակը: Ուկրաինացիներից շատերը անձնվեր կռվում էին 2014 թվականին՝ Եվրամայդանի ցույցերի ժամանակ:
2014 թվականի իրադարձությունները խիստ զայրացրել էին Պուտինին։ Նա որոշեց պատժել Ուկրաինային դիմադրելու համար եւ սկսեց գործել առանց արգելակների։ Նա մարտի նետեց ողջ ռուսական բանակը եւ անտեսում է պատերազմի բոլոր կանոնները՝ առանց մտածելու ռումբեր նետելով խաղաղ բնակչության վրա:
Բացառված չէ, որ Ռուսաստանը կպարտվի այս պատերազմում։ Միացյալ Նահանգները եւ Եվրամիությունը Ուկրաինային մատակարարում են պաշտպանական զինատեսակներ, փորձեր են արվում գնելու ռուսական արտադրության ՄԻԳ կործանիչներ, որոնք կարող են կառավարվել ուկրաինացի օդաչուների կողմից։ Այս ամենը կարող է խիստ փոխել իրավիճակը: Սակայն անկախ վերջնական արդյունքից Պուտինն արդեն իսկ հրաշք է գործել Եվրամիությունում վճռականության եւ միասնության ամրապնդման առումով։
Մինչդեռ Սին կարծես, հասկացել է, որ Պուտինը չափերն անցել է: Մարտի 8-ին, Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Յիի՝ Չինաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բարեկամությունը «ժայռի պես ամուր» մնալու մասին հայտարարությունից մեկ օր անց, Սին զանգահարել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնին եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին եւ ասել, որ աջակցում է նրանց խաղաղարար ջանքերին։ Նա ցանկանում է առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել այս պատերազմում՝ հումանիտար ճգնաժամը կանխելու համար։
Ոչ մի երաշխիք չկա, որ Պուտինը կզիջի Սիի ցանկություններին։ Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ Պուտինն ու Սին կհեռացվեն իշխանությունից՝ նախքան նրանք կկործանեն մեր քաղաքակրթությունը։

Russia’s invasion of Ukraine on February 24 was the beginning of a third world war that has the potential to destroy our civilization. The invasion was preceded by a long meeting between Russian President Vladimir Putin and Chinese President Xi Jinping on February 4 – the beginning of the Chinese Lunar New Year celebrations and the Beijing Winter Olympic Games. At the end of that meeting, the two men released a 5,000-word, carefully drafted document announcing a close partnership between their two countries. The document is stronger than any treaty and must have required detailed negotiations in advance.
I was surprised that Xi appeared to have given Putin carte blanche to invade and wage war against Ukraine. He must be very confident that his confirmation as China’s ruler for life later this year will be a mere formality. Having concentrated all power in his own hands, Xi has carefully scripted the scenario by which he will be elevated to the level of Mao Zedong and Deng Xiaoping.
Having obtained Xi’s backing, Putin set about realizing his life’s dream with incredible brutality. Approaching the age of 70, Putin feels that if he is going to make his mark on Russian history, it is now or never. But his concept of Russia’s role in the world is warped. He seems to believe that the Russian people need a Czar whom they can follow blindly. That is the direct opposite of a democratic society, and it is a vision that distorts the Russian “soul,” which is emotional to the point of sentimentality.
George Soros Photo: REUTERS
As a child, I had many encounters with Russian soldiers when they occupied Hungary in 1945. I learned that they would share their last piece of bread with you if you appealed to them. Later, at the beginning of the 1980s, I embarked on what I call my political philanthropy.
First, I set up a foundation in my native Hungary, and then I actively participated in the disintegration of the Soviet empire. When Mikhail Gorbachev came to power in 1985, the disintegration had already begun. I set up a foundation in Russia, and then did the same in each of the successor states. In Ukraine, I established a foundation even before it became an independent country. I also visited China in 1984, where I was the first foreigner allowed to set up a foundation (which I closed in 1989, just before the Tiananmen Square massacre).
I don’t know Putin personally, but I have watched his rise very closely, aware of his ruthlessness. He reduced the capital of Chechnya, Grozny, to rubble, just as he is currently threatening to do to the capital of Ukraine, Kyiv.
Putin used to be a canny KGB operator, but he seems to have changed recently. Having developed an idée fixe, he appears to have lost touch with reality. He certainly misjudged the situation in Ukraine. He expected Russian-speaking Ukrainians to welcome Russian soldiers with open arms, but they turned out to be no different from the Ukrainian-speaking population. Ukrainians have put up an incredibly brave resistance against seemingly overwhelming odds.
In July 2021, Putin published a long essay arguing that Russians and Ukrainians are really one people, and that the Ukrainians have been misled by neo-Nazi agitators. The first part of his argument is not without some historical justification, given that Kyiv was the original seat of the Russian Orthodox Church. But in the second part, it was Putin who was misled. He ought to have known better. Many Ukrainians fought valiantly during the Euromaidan protests in 2014.
The events of 2014 made him very angry. But the Russian army performed poorly when it was ordered to attack its Ukrainian brothers. Ingrained corruption in the awarding of defense contracts also has played an important role in its underperformance. Yet rather than blaming himself, Putin seems to have gone literally mad. He has decided to punish Ukraine for standing up to him, and he appears to be acting without any constraint. He is throwing the entire Russian army into the battle and ignoring all the rules of war, not least by indiscriminately bombing the civilian population. Many hospitals have been hit, and the electrical grid supplying the Chernobyl nuclear power plant (currently occupied by Russian troops) has been damaged. In besieged Mariupol, 400,000 people have been without water and food for nearly a week.
Russia may well lose the war. The United States and the European Union are both sending defensive weapons to Ukraine, and there are efforts to buy Russian-made MIG fighters that Ukrainian pilots know how to fly. These could make all the difference. Regardless of the outcome, Putin has already worked wonders when it comes to strengthening the EU’s resolve and unity.
Meanwhile, Xi seems to have realized that Putin has gone rogue. On March 8, one day after Chinese Foreign Minister Wang Yi had insisted that the friendship between China and Russia remained “rock solid,” Xi called French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz to say that he supported their peacemaking efforts. He wanted maximum restraint in the war in order to avert a humanitarian crisis.
It is far from certain that Putin will accede to Xi’s wishes. We can only hope that Putin and Xi will be removed from power before they can destroy our civilization.
George Soros, Founder and Chair of the Open Society Foundations, is the author, most recently, of In Defense of Open Society (Public Affairs, 2019).