Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Բաց հասարակություն» հիմնադրամների հիմնադիր եւ նախագահ Ջորջ Սորոսի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ջորջ Սորոս
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի հարձակումն Ուկրաինայի վրա մատնանշեց երրորդ համաշխարհային պատերազմ սկիզբը, որը մեր քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու ներուժ ունի: Ներխուժմանը նախորդել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի երկարատեւ հանդիպումը, որը տեղի էր ունեցել փետրվարի 4-ին, երբ Պեկինում սկսվում էին ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Հանդիպման ավարտին Պուտինն ու Սին հրապարակել էին մանրազնին մշակված 5000 բառից բաղկացած փաստաթուղթ, որում հայտարարվում էր երկու երկրների միջեւ սերտ գործընկերության մասին:
Ես զարմացած էի, որ Սին ակնհայտորեն քարտ-բլանշ է տալիս Պուտինին՝ Ուկրաինա ներխուժելու եւ պատերազմ սկսելու համար։ Հավանաբար, նա միանգամայն վստահ է, որ իր հաստատումը որպես Չինաստանի ցմահ տիրակալ զուտ ձեւականություն է լինելու: Ողջ իշխանությունը կենտրոնացնելով իր ձեռքում՝ Սին մանրակրկտորեն մշակել է մի սցենար, որում նա հասնելու է Մաո Ցզեդունի եւ Դեն Սյաոպինի մակարդակին:
Պուտինն էլ՝ Սիի աջակցությամբ, անհավանական դաժանությամբ սկսեց իրականացնել իր ողջ կյանքի երազանքը: Շուտով նա 70 տարեկան է դառնալու եւ զգում է, որ եթե ցանկանում է հետք թողնել Ռուսաստանի պատմության մեջ, ապա պետք է գործի հիմա՝ կամ երբեք։ Սակայն նա այլասերված պատկերացում ունի աշխարհում Ռուսաստանի դերի մասին։ Ըստ ամենայնի, նա հավատում է, որ ռուս ժողովրդին արքա է հարկավոր, որին նա կուրորեն կհետեւի։ Դա դեմոկրատական հասարակության ուղիղ հակադրությունն է, եւ այս հայեցակարգը խեղաթյուրում է սենտիմենտալության աստիճանի հուզական ռուսական «հոգին»։
Ջորջ Սորոսը Ջորջ Սորոսը
Մանուկ հասակում ես բազմիցս հանդիպել էի ռուս զինվորների, երբ նրանք 1945 թվականին գրավեցին Հունգարիան։ Իմացա, որ պատրաստ են կիսել հացի վերջին կտորը, եթե իրենց խնդրես։ Անցան շատ տարիներ, եւ 1980-ականների սկզբին ես սկսեցի զբաղվել քաղաքական բարեգործությամբ:
Սկզբում հիմնադրամ հիմնեցի իմ հայրենի Հունգարիայում, հետո ակտիվորեն մասնակցում էի խորհրդային կայսրության փլուզմանը։ Երբ 1985 թվականին իշխանության եկավ Միխայիլ Գորբաչովը, այդ փլուզումն արդեն սկսվում էր։ Ես հիմնադրամ հիմնեցի Ռուսաստանում, որից հետո դա արեցի ԽՍՀՄ-ի բոլոր իրավահաջորդ երկրներում։ Ուկրաինայում հիմնադրամ ստեղծեցի դեռեւս մինչեւ նրա անկախ երկիր դառնալը։ 1984 թվականին այցելեցի  Չինաստան, որտեղ դարձա առաջին օտարերկրացին, ում թույլ տվեցին հիմնադրամ հիմնադրել (այն փակեցի 1989 թվականին՝ Տյանանմեն հրապարակի զանգվածային սպանություններից անմիջապես առաջ)։
Թեեւ Պուտինին անձամբ չեմ ճանաչում, սակայն շատ ուշադիր հետեւել եմ նրա վերելքին եւ գիտեմ, որ նա անողոք է: Նա ավերակների վերածեց Չեչնիայի մայրաքաղաք Գրոզնին, իսկ այժմ սպառնում է նույնը անել Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւի հետ։
Ժամանակին Պուտինը ՊԱԿ-ի խորամանկ օպերաշխատող էր, սակայն վերջին տարիներին նա կարծես փոխվել է: Իր համար իդեա-ֆիքս հորինելով՝ նա ակնհայտորեն կորցրել է կապը իրականության հետ։ Պուտինն, անկասկած, սխալվել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի իր գնահատականներում։ Նրան թվում էր, որ ռուսախոս ուկրաինացիները գրկաբաց կընդունեն ռուս զինվորներին, սակայն պարզվեց, որ նրանք ոչնչով չեն տարբերվում ուկրաինախոս բնակչությունից։ Ուկրաինացիները կազմակերպեցին աներեւակայելի խիզախ դիմադրություն իրենց ակնհայտորեն գերազանցող թշնամու դեմ։
2021 թվականի հուլիսին Պուտինը մի ծավալուն հոդված էր հրապարակել, որում ապացուցում էր, որ ռուսներն ու ուկրաինացիներն իրականում մեկ ժողովուրդ են, եւ որ ուկրաինացիներին խաբում են նեոնացիստ քարոզիչները։ Այս պնդումների առաջին մասը որոշակի պատմական հիմքեր ունի՝ հաշվի առնելով, որ Կիեւն ի սկզբանե եղել էր Ռուս ուղղափառ եկեղեցու կենտրոնը։ Սակայն երկրորդ մասում Պուտինն ինքը խաբվեց։ Նա պետք է ավելի լավ հասկանար իրավիճակը: Ուկրաինացիներից շատերը անձնվեր կռվում էին 2014 թվականին՝ Եվրամայդանի ցույցերի ժամանակ:
2014 թվականի իրադարձությունները խիստ զայրացրել էին Պուտինին։ Նա որոշեց պատժել Ուկրաինային դիմադրելու համար եւ սկսեց գործել առանց արգելակների։ Նա մարտի նետեց ողջ ռուսական բանակը եւ անտեսում է պատերազմի բոլոր կանոնները՝ առանց մտածելու ռումբեր նետելով խաղաղ բնակչության վրա:
Բացառված չէ, որ Ռուսաստանը կպարտվի այս պատերազմում։ Միացյալ Նահանգները եւ Եվրամիությունը Ուկրաինային մատակարարում են պաշտպանական զինատեսակներ, փորձեր են արվում գնելու ռուսական արտադրության ՄԻԳ կործանիչներ, որոնք կարող են կառավարվել ուկրաինացի օդաչուների կողմից։ Այս ամենը կարող է խիստ փոխել իրավիճակը: Սակայն անկախ վերջնական արդյունքից Պուտինն արդեն իսկ հրաշք է գործել Եվրամիությունում վճռականության եւ միասնության ամրապնդման առումով։
Մինչդեռ Սին կարծես, հասկացել է, որ Պուտինը չափերն անցել է: Մարտի 8-ին, Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Յիի՝ Չինաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բարեկամությունը «ժայռի պես ամուր» մնալու մասին հայտարարությունից մեկ օր անց, Սին զանգահարել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնին եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին եւ ասել, որ աջակցում է նրանց խաղաղարար ջանքերին։ Նա ցանկանում է առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել այս պատերազմում՝ հումանիտար ճգնաժամը կանխելու համար։
Ոչ մի երաշխիք չկա, որ Պուտինը կզիջի Սիի ցանկություններին։ Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ Պուտինն ու Սին կհեռացվեն իշխանությունից՝ նախքան նրանք կկործանեն մեր քաղաքակրթությունը։

Предлагаем вашему вниманию статью основателя и председателя фондов «Открытое общество» Джорджа Сороса, написанную для Project Syndicate.
Джордж Сорос
Нападение России на Украину 24 февраля стало началом третьей мировой войны, которая потенциально может уничтожить нашу цивилизацию. Вторжению предшествовала долгая встреча между президентом России Владимиром Путиным и председателем КНР Си Цзиньпином, состоявшаяся 4 февраля, когда начиналось празднование лунного китайского Нового года и Зимние Олимпийские игры в Пекине. По окончании встречи Путин и Си обнародовали тщательно подготовленный документ размером в пять тысяч слов, в котором объявлялось о тесном партнёрстве между двумя странами. Этот документ сильнее любого договора и обязательно требовал проведения детальных переговоров заранее.
Я был удивлён, что Си явно даёт Путину карт-бланш на вторжение и развязывание войны против Украины. Он, должно быть, совершенно уверен, что его утверждение в качестве пожизненного правителя Китая станет простой формальностью. Сконцентрировав всю власть в своих руках, Си тщательно разработал сценарий, согласно которому его возвысят до уровня Мао Цзэдуна и Дэн Сяопина.
Путин же, заручившись поддержкой Си, занялся осуществлением мечты всей своей жизни с невероятной жестокостью. Вскоре Путину исполнится 70 лет, и он чувствует, что, если он хочет оставить след в российской истории, ему надо действовать либо сейчас, либо никогда. Но у него извращённая концепция роли России в мире. Судя по всему, он верит, что русскому народу нужен царь, за которым он будет слепо идти. Это прямая противоположность демократическому обществу, и эта концепция искажает русскую «душу», эмоциональную до сентиментальности.
Джордж Сорос Джордж Сорос
Ребёнком я много раз встречался с русскими солдатами, когда они оккупировали Венгрию в 1945 году. Я узнал, что они готовы поделиться последним куском хлеба, если их попросишь. Прошло много лет, и в начале 1980-х годов я занялся политической благотворительностью.
Сначала я основал фонд в моей родной Венгрии, а затем активно участвовал в развале Советской империи. Когда в 1985 году к власти пришёл Михаил Горбачёв, этот развал уже начинался. Я основал фонд в России, а затем сделал это во всех странах-наследницах СССР. В Украине я основал фонд даже до того, как она стала независимой страной. В 1984 году я посетил Китай, где я стал первым иностранцем, которому разрешили основать фонд (я закрыл его в 1989 году, как раз накануне массовых убийств на площади Тяньаньмэнь).
Я не знаю Путина лично, но очень внимательно наблюдаю за его возвышением и знаю, что он безжалостен. Он превратил в руины чеченскую столицу Грозный, а сейчас грозится сделать то же самое с украинской столицей Киевом.
Когда-то Путин был хитрым оперативником КГБ, но, похоже, он изменился за последнее время. Придумав себе идею фикс, он явно утратил связь с реальностью. Он, несомненно, ошибся в оценке ситуации в Украине. Он ожидал, что русскоязычные украинцы будут встречать русских солдат с распростертыми объятиями, а оказалось, что они ничем не отличаются от украиноязычного населения. Украинцы организовали невероятно храброе сопротивление явно превосходящему противнику.
В июле 2021 года Путин опубликовал длинную статью, в которой доказывал, что русские и украинцы в реальности один народ, и что украинцев обманывают неонацистские агитаторы. У первой части этих утверждений есть определённые исторические основания, учитывая, что Киев изначально был центром Русской православной церкви. Но во второй части обманулся сам Путин. Ему надо бы лучше понимать ситуацию. Многие украинцы доблестно сражались во время протестов Евромайдана в 2014 году.
События 2014 года сильно разозлили Путина. Он решил наказать Украину за то, что она сопротивляется, и стал действовать без всяких тормозов. Он бросил в бой всю российскую армию и игнорирует любые правила войны, например, без разбора сбрасывая бомбы на гражданское население.
Не исключено, что Россия проиграет эту войну. США и Евросоюз поставляют Украине оборонительные виды вооружений; предпринимаются попытки купить сделанные в России истребители МИГ, которыми умеют управлять украинские пилоты. Всё это может сильно изменить положение. Но вне зависимости от итогового результата, Путин уже совершил чудо в том, что касается укрепления решимости и единства в Евросоюзе.
Тем временем Си, похоже, осознал, что Путин сорвался с катушек. Восьмого марта, спустя день после заявления министра иностранных дел Китая Вана И о том, что дружба между Китаем и Россией остаётся «крепкой как камень», Си позвонил президенту Франции Эммануэлю Макрону и канцлеру Германии Олафу Шольцу и заявил, что поддерживает их миротворческие усилия. Он хочет максимальной сдержанности в этой войне, чтобы предотвратить гуманитарный кризис.
Нет никаких гарантий, что Путин уступит пожеланиям Си. Мы можем лишь надеяться, что Путин и Си будут отстранены от власти до того, как они уничтожат нашу цивилизацию.