ԱՄՆ-ն ցանկանում է «լրացուցիչ քայլերով» աջակցել հայ-թուրքական գործընթացին - Mediamax.am
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն քննարկել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման թեման։
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն ասել է, որ հեռախոսազրույցում նրանք «քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ այն լրացուցիչ քայլերը, որոնք Միացյալ Նահանգները կարող է ձեռնարկել՝ աջակցելու այդ ջանքերին»։
Հեռախոսազրույցի հիմնական թեման եղել է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Մասնավորապես, ըստ Փրայսի, «պետքարտուղարն ընդգծել է մեր միասնական հավատարմությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ նշել է նախագահ Էրդողանի ներգրավվածությունը դիվանագիտական հանգուցալուծման օգտին»։

США намерены предпринять «дополнительные шаги» для поддержки армяно-турецкого процесса - Mediamax.am
1907 просмотров
США намерены предпринять «дополнительные шаги» для поддержки армяно-турецкого процесса
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обсудили тему нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Представитель Госдепартамента США Нед Прайс сообщил, что в телефонном разговоре они «обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений, а также те дополнительные шаги, которые США может предпринять для поддержки этих усилий».
Главной темой телефонной беседы стала ситуация вокруг Украины.
В частности, по словам Прайса, «госсекретарь подчеркнул нашу единую приверженность суверенитету и территориальной целостности Украины и отметил участие президента Эрдогана в поиске дипломатического решения».