ԱՄՆ-ն ցանկանում է «լրացուցիչ քայլերով» աջակցել հայ-թուրքական գործընթացին - Mediamax.am
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն քննարկել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման թեման։
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն ասել է, որ հեռախոսազրույցում նրանք «քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ այն լրացուցիչ քայլերը, որոնք Միացյալ Նահանգները կարող է ձեռնարկել՝ աջակցելու այդ ջանքերին»։
Հեռախոսազրույցի հիմնական թեման եղել է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Մասնավորապես, ըստ Փրայսի, «պետքարտուղարն ընդգծել է մեր միասնական հավատարմությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ նշել է նախագահ Էրդողանի ներգրավվածությունը դիվանագիտական հանգուցալուծման օգտին»։

US wants to support Armenian-Turkish process with “additional steps” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu discussed the issue on normalization of relations between Armenia and Turkey.
Spokesperson of the U.S. Department of State Ned Price said during the phone conversation they “discussed Turkey-Armenia normalization and additional steps the United States could take to support these efforts.”
The main topic of the conversation was the situation created over Ukraine. Particularly, according to Price, “The Secretary emphasized our shared commitment to Ukraine’s sovereignty and territorial integrity and noted President Erdogan’s engagement in support of a diplomatic resolution.”