Ալիեւ. «Միացյալ Նահանգները միակողմանի հայամետ դիրքորոշում է որդեգրել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը միակողմանի հայամետ դիրքորոշում է որդեգրել»:
Ինտերֆաքս-Ադրբեջանի փոխանցմամբ՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Պատերազմի ժամանակ Ֆրանսիան, որը, միջնորդ հանդիսանալով, պետք է չեզոք լիներ, միանշանակ հայամետ դիրք գրավեց։ Պատերազմից հետո ԱՄՆ-ը, չնայած իր միջնորդ լինելուն, բացահայտ հայամետ դիրք է որդեգրել»։
Ալիեւի խոսքով, նման եզրահանգման համար հիմք կարող է ծառայել երկու դրվագ՝ Հայաստանի մասնակցությունը «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովին եւ Ադրբեջանին այս հանդիպմանը չհրավիրելը, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի այցը Վաշինգտոնը եւ նման այցի բացակայությունը Ադրբեջանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի համար:
«Հայաստանում կոպտորեն ոտնահարվում են մարդու իրավունքները, ձերբակալվում են քաղաքական ընդդիմախոսները, հետապնդվում են քաղաքական հակառակորդները։ Ի՞նչ արժանիքների համար էր հրավիրվել Հայաստանը»,- ասել է Ալիեւը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Ադրբեջանը «ոչինչ չի կորցրել այսպես կոչված «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովին չհրավիրվելուց. «չարժեր մեր ծանր տեղը թեթեւացնել երկու րոպեանոց ելույթի համար»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «нынешняя администрация США занимает одностороннюю проармянскую позицию».
Как сообщает Интерфакс-Азербайджан, Алиев заявил в интервью местным телеканалам:
«Во время войны Франция, несмотря на то, что она должна была быть нейтральной, как посредник, однозначно заняла проармянскую позицию. После войны США, несмотря на то, что они являются посредниками, должны были сохранять нейтралитет, открыто заняли проармянскую позицию».
По его словам, основанием для такого вывода могут служить два эпизода: приглашение Армении на «саммит за демократию» и неприглашение на эту встречу Азербайджана, визит секретаря Совета безопасности Армении в Вашингтон и отсутствие визита секретаря Совета безопасности Азербайджана.
«В Армении грубо нарушаются права человека, политическая оппозиция подвергается арестам, политические оппоненты преследуются. За какие заслуги была приглашена Армения?», - заявил Алиев.
При этом он отметил, что Азербайджан «ничего не потерял от неприглашения на так называемый «саммит за демократию» - «не стоило себя утруждать ради двухминутного выступления».