Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցում քննարկել են «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ին եւ նոյեմբերի 26-ին հայտարարություններում ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարման որոշ հարցեր»:
Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ նաեւ ասված է.
«Հաշվի առնելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությունը՝ մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործողության ընթացքի վերաբերյալ։ Նշվել են խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ համակարգված գործողությունները, որոնք նպաստում են հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորմանը»։

Putin and Pashinyan discuss implementation of trilateral agreements - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed during a phone conversation “the ongoing situation around Nagorno-Karabakh and some issues on the implementation of the agreements fixed in the November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia”.
Kremlin press service also informs:
“In view of Armenia’s presidency in the CSTO, the parties exchanged views on the course of the CSTO peacekeeping mission in Kazakhstan. The interlocutors emphasized the effective coordinated actions of the peacekeeping contingent which contributed to the normalization of the situation in the Republic.”