Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցում քննարկել են «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ին եւ նոյեմբերի 26-ին հայտարարություններում ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարման որոշ հարցեր»:
Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ նաեւ ասված է.
«Հաշվի առնելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությունը՝ մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործողության ընթացքի վերաբերյալ։ Նշվել են խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ համակարգված գործողությունները, որոնք նպաստում են հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորմանը»։

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудили в телефонной беседе «текущую ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и некоторые вопросы реализации договорённостей, зафиксированных в заявлениях лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года».
В сообщении пресс-слубы Кремля также говорится:
«С учётом председательства Армении в Организации Договора о коллективной безопасности проведен обмен мнениями о ходе миротворческой операции ОДКБ в Казахстане. Отмечены эффективные скоординированные действия миротворческого контингента, способствующие нормализации обстановки в республике».