Փաշինյան․ ՀԱՊԿ գոտում լարվածության տեսանելի նվազում չի նկատվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում լարվածության տեսանելի նվազում չի նկատվում, եւ մենք շարունակում ենք բախվել նոր տեսակի սպառնալիքների»։
Այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի ժամանակ, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել «Ղազախստանի Հանրապետությունում իրավիճակի եւ դրա կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հարցը:
«Ղազախստանում տիրող իրավիճակը մեզ մոտ առանձնահատուկ անհանգստություն եւ մտահոգություն է առաջացնում՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ներգրավվածության վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման առնչությամբ։ Ոչ վաղ անցյալում մենք ինքներս բախվել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ահաբեկիչների ի հայտ գալուն։ Հուսով ենք, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում բարեկամ Ղազախստանին օգնելուն ուղղված ջանքերը կօգնեն հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերականգնել երկրի բնականոն կյանքը»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առանցքային առաջնահերթություններից է Կազմակերպության՝ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդումը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները համատեղ ջանքեր կգործադրեն այդ մեխանիզմների հետագա կատարելագործման համար, ինչը, անկասկած, կծառայի ինչպես անդամ պետությունների միջեւ փոխգործակցության հետագա զարգացմանը, այնպես էլ Կազմակերպության համապատասխան կառույցների ու մեխանիզմների ամրապնդմանը»,- նշել է նա։

Pashinyan says no visible ease of tension noticed in the CSTO zone - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that “no visible ease of tension is noticed in the CSTO responsibility zone and we continue facing new kinds of threats.”
Pashinyan stated about it during the special session of the CSTO Collective Security Council the agenda of which included the issue on the “Situation in the Republic of Kazakhstan and Steps of its Regulation.”
“The situation in Kazakhstan raises special concern regarding the inflowing information on the involvement of international terrorist organization. Not long ago, we ourselves encountered the emergence of foreign terrorists in our region. We hope that the efforts to help friendly Kazakhstan within the CSTO will help to restore the normal life in the country in short period of time,” he said.
Nikol Pashinyan also noted that one of the key priorities of Armenia’s chairmanship in the CSTO is the strengthening of the Organization’s crisis response mechanisms.
“We expect that the CSTO member states will make joint efforts to further improve these mechanisms, which will undoubtedly serve the further development of cooperation between the member states, as well as the strengthening of the relevant structures and mechanisms of the Organization,” he said.