Փաշինյան․ ՀԱՊԿ գոտում լարվածության տեսանելի նվազում չի նկատվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում լարվածության տեսանելի նվազում չի նկատվում, եւ մենք շարունակում ենք բախվել նոր տեսակի սպառնալիքների»։
Այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի ժամանակ, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել «Ղազախստանի Հանրապետությունում իրավիճակի եւ դրա կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հարցը:
«Ղազախստանում տիրող իրավիճակը մեզ մոտ առանձնահատուկ անհանգստություն եւ մտահոգություն է առաջացնում՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ներգրավվածության վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման առնչությամբ։ Ոչ վաղ անցյալում մենք ինքներս բախվել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ահաբեկիչների ի հայտ գալուն։ Հուսով ենք, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում բարեկամ Ղազախստանին օգնելուն ուղղված ջանքերը կօգնեն հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերականգնել երկրի բնականոն կյանքը»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առանցքային առաջնահերթություններից է Կազմակերպության՝ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդումը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները համատեղ ջանքեր կգործադրեն այդ մեխանիզմների հետագա կատարելագործման համար, ինչը, անկասկած, կծառայի ինչպես անդամ պետությունների միջեւ փոխգործակցության հետագա զարգացմանը, այնպես էլ Կազմակերպության համապատասխան կառույցների ու մեխանիզմների ամրապնդմանը»,- նշել է նա։

Пашинян: Видимого снижения напряженности в зоне ОДКБ не наблюдается - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «видимого снижения напряженности в зоне ответственности ОДКБ не наблюдается, и мы продолжаем сталкиваться с новыми типами угроз».
Об этом Никол Пашинян заявил в ходе специального заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ, в повестку которого вошел вопрос о «ситуации в Республике Казахстан и мерах по ее урегулированию».
«Текущая ситуация в Казахстане вызывает у нас особую тревогу и озабоченность ввиду появления информации о вовлеченности международных террористических образований. В недавнем прошлом мы сами столкнулись с появлением иностранных террористов-боевиков в нашем регионе. Надеемся, что усилия в рамках ОДКБ, направленные на помощь дружественному Казахстану, будут способствовать восстановлению нормальной жизни страны в самые краткие сроки»,- сказал он.
Никол Пашинян сказал также, что среди ключевых приоритетов председательства Армении – укрепление механизмов кризисного реагирования ОДКБ.
«Исходя из этого, ожидаем от государств-членов ОДКБ наращивания совместных усилий с целью дальнейшего совершенствования данных механизмов, что, бесспорно, послужило бы как дальнейшему развитию взаимодействия между государствами-членами, так и укреплению соответствующих структур и механизмов Организации»,- отметил он.