Պուտին. «Մենք շատ կառուցողական աշխատեցինք» - Mediamax.am
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ այսօր Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ կողմերը «էական առաջխաղացում են գրանցել» հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում։
«Մենք այսօր շատ կառուցողական ենք աշխատել։ Դա ստեղծված իրավիճակի խորը վերլուծություն էր»,- հանդիպումից հետո ասել է ՌԴ նախագահը։
«Մենք պայմանավորվել ենք մի շարք հարցերի շուրջ, որոնք ես առանցքային եմ համարում։ Առաջինը մինչեւ տարեվերջ երկու պետությունների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանազատման մեխանիզմների ստեղծումն է։ Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա որքան հնարավոր է շուտ: Այդ մեխանիզմների ստեղծման համար ոչ մի խոչընդոտ չկա։
Երկրորդ՝ կա հումանիտար խնդիրների հետ կապված շատ կարեւոր, զգայուն խնդիր, եւ այստեղ մենք նույնպես էական առաջխաղացում ունենք։
Եվ վերջապես, երրորդն այն է, որ մենք շատ մանրամասն խոսեցինք տնտեսական խնդիրների, տնտեսական կապերի զարգացման մասին, եւ առաջին հերթին խոսեցինք տրանսպորտային միջանցքների ապաշրջափակման մասին։ Դա վերաբերում է եւ՛ երկաթուղային, եւ՛ ավտոմոբիլային հաղորդակցությանը»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
ՌԴ նախագահն ասել է, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետները հաջորդ շաբաթ հավաքվելու են Մոսկվայում՝ «որոշ արդյունքներ ամփոփելու եւ հայտարարելու այն որոշումների մասին, որոնք մենք այսօր համաձայնեցրել ենք»։

Путин: «Мы поработали очень конструктивно» - Mediamax.am
Президент России Владимир Путин заявил, что на сегодняшней встрече в Сочи стороны «заметно продвинулись вперед» для решения вопросов гуманитарного характера.
«Мы сегодня поработали очень конструктивно. Это был глубокий анализ ситуации, которая сложилась на сегодняшний день», - сказал президент России по итогам встречи.
«Мы договорились по ряду вопросов, которые я считаю ключевыми. Первый из них – это создание до конца этого года механизмов демаркации и делимитации границы между двумя государствами. Надеюсь, что это произойдёт как можно быстрее. Никаких препятствий для создания этих механизмов нет.
Второе, есть очень важный, чувствительный момент, связанный с вопросами гуманитарного характера, и здесь мы тоже заметно продвинулись вперёд.
И наконец, третье заключается в том, что мы очень подробно говорили о вопросах экономического характера, о развитии экономических связей, и прежде всего в качестве первого шага говорили о разблокировании транспортных коридоров. Это касается и железной дороги, и автомобильного сообщения», - сказал Владимир Путин.
Президент России сказал, что вице-премьеры Армении, Азербайджана и России на следующей неделе соберутся в Москве, «чтобы подвести некоторые итоги и объявить о принятых решениях, которые мы сегодня согласовали».