Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի հայտարարությունը - Mediamax.am
Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներն այսօր համատեղ հայտարարություն են ընդունել Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքներով։
Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Պայմանավորվել ենք ակտիվացնել համատեղ ջանքերը՝ ուղղված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարություններից բխող մնացած խնդիրների հնարավորինս շուտ լուծմանը: Նշել ենք ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարեւոր ներդրումը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման եւ անվտանգության ապահովման գործում:
Պայմանավորվել ենք քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանա-հայկական սահմանին կայունության եւ անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ եւ գործը տանել դեպի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման երկկողմանի հանձնաժողովի ստեղծում՝ դրան հաջորդող սահմանագծմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական աջակցությամբ՝ կողմերի խնդրանքով:
Բարձր ենք գնահատել տարածաշրջանի  տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով Եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը, որը ստեղծվել է 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ։ Ընդգծել ենք տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը բացելու համար կոնկրետ նախագծերի հնարավորինս արագ մեկնարկի անհրաժեշտությունը։
Ռուսաստանի Դաշնությունը կշարունակի ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցությունը Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, ադրբեջանցի եւ հայ ժողովուրդների միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերությունների ստեղծման համար»:

Photo: REUTERS/Sputnik
The leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan adopted a joint statement following the trilateral meeting in Sochi today. The statement particularly says:
“We reaffirmed our commitment to further consistent implementation and strict compliance to all provisions of the statements of November 9, 2020 and January 11, 2021 for the benefit of the stability, security and economic development of the South Caucasus. We agreed to intensify joint efforts to immediately resolve the remaining issues arising from the November 9, 2020 and January 11, 2021 statements.
We noted the significant contribution of the Russian peacekeeping mission to stabilizing the situation in the region and ensuring security.
We agreed to take steps to increase the level of stability and security on the Azerbaijani-Armenian border, and to work on creating a bilateral commission on delimitation of the border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia with subsequent demarcation with consultative assistance of the Russian Federation at the request of the parties.
We highly assessed the activity of the trilateral working group established in accordance with the January 11, 2021 statement under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation on unblocking all economic and transport links in the region. We stressed the need to launch specific programs as soon as possible to identify the economic potential of the region.
The Russian Federation will continue to provide the necessary assistance to normalize relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, to build an atmosphere of trust between the Azerbaijani and Armenian peoples, and to establish good-neighborly relations in the region.”