Փաշինյանը եւ Ալիեւը կհանդիպեն Բրյուսելում - Mediamax.am
Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մամուլի քարտուղարը՝ նոյեմբերի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հետ Միշելի ունեցած հեռախոսազրույցներից հետո:
Հանդիպումը կայանալու է ԵՄ Արեւելյան Հարեւանության գագաթնաժողովի շրջանակում:
Հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է, որ Փաշինյանն ու Ալիեւը պայմանավորվել են ուղիղ կապ հաստատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջեւ, ինչը կծառայի որպես միջադեպերի կանխման մեխանիզմ:
Հայկական կողմը առայժմ տեղեկություն չի հայտնել առաջիկա հանդիպման եւ Շառլ Միշելի հետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի մասին:

The leaders of Armenia and Azerbaijan will meet in Brussels - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The leaders of Armenia and Azerbaijan will meet in Brussels on December 15, a spokesman for Charles Michel, the president of the European Council representing EU member states, said in a statement.
The announcement came after talks between Michel and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev as well as Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, Reuters reports.
The meeting is to take place in the margins of the EU’s Eastern Partnership Summit in Brussels.
“During the phone calls, the Armenian and Azerbaijani leaders have also agreed to establish a direct communication line, at the level of respective Ministers of Defense, to serve as an incident prevention mechanism”, the statement reads.