Բաքվում հայտարարել են «հայկական լրտեսի» կալանավորման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունն այսօր հայտարարել է հօգուտ Հայաստանի լրտեսության մեջ մեղադրվող քաղաքացու կալանավորման մասին:
«Օպերատիվ որոնողական միջոցառումների արդյունքում հիմնավոր կասկածներ առաջացան, որ 1970 թվականին ծնված Ադրբեջանի քաղաքացի Այդին Զաքիեւը լրտեսություն է իրականացրել եւ աջակցել հայկական հատուկ ծառայություններին մեր երկրի դեմ թշնամական գործողություններ իրականացնելիս», - ասված է Պետական անվտանգության ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍԸ-ը:
Հետաքննության տվյալներով ՝ Զաքիեւը, երրորդ երկրի տարածքում գտնվող միջնորդների միջոցով, հանձնարարություններ էր ստանում հայկական հատուկ ծառայություններից եւ կատարում դրանք: Բացի այդ, նրան «հանձնարարվել է իր գործունեության մեջ ներգրավել նաեւ այլ անձանց»:
«Նա, մասնավորապես, տեղեկատվություն է փոխանցել Ադրբեջանի զինված ուժերի անձնակազմի վերաբերյալ, աջակցել է հայկական հատուկ ծառայություններին ապատեղեկատվության նպատակային տարածման մեջ, որն ուղղված է հանրապետությունում էթնիկ հողի վրա առճակատում հրահրելուն», - ասվում է հաղորդագրությունում:

В Баку заявили о поимке «армянского шпиона» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Служба государственной безопасности Азербайджана заявила сегодня об аресте гражданина по делу о шпионаже в пользу Армении.
«В результате оперативно-разыскных мероприятий возникли обоснованные подозрения в том, что гражданин Азербайджана Айдын Закиев, 1970 года рождения, осуществлял шпионаж и оказывал содействие армянским спецслужбам в проведении враждебной деятельности против нашей страны», - говорится в сообщении СГБ, которое приводит ТАСС.
По версии следствия, Закиев через находившихся на территории третьей страны посредников получал задания от армянских спецслужб и выполнял их. Кроме того, ему «поручили привлекать к своей деятельности и других лиц».
«Он, в частности, передал информацию о комплектовании личного состава Вооруженных сил Азербайджана, содействовал армянским спецслужбам в целенаправленном распространении дезинформации, направленной на разжигание в республике противостояния по этническим мотивам», - отмечается в сообщении.