Բաքվում հայտարարել են «հայկական լրտեսի» կալանավորման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունն այսօր հայտարարել է հօգուտ Հայաստանի լրտեսության մեջ մեղադրվող քաղաքացու կալանավորման մասին:
«Օպերատիվ որոնողական միջոցառումների արդյունքում հիմնավոր կասկածներ առաջացան, որ 1970 թվականին ծնված Ադրբեջանի քաղաքացի Այդին Զաքիեւը լրտեսություն է իրականացրել եւ աջակցել հայկական հատուկ ծառայություններին մեր երկրի դեմ թշնամական գործողություններ իրականացնելիս», - ասված է Պետական անվտանգության ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍԸ-ը:
Հետաքննության տվյալներով ՝ Զաքիեւը, երրորդ երկրի տարածքում գտնվող միջնորդների միջոցով, հանձնարարություններ էր ստանում հայկական հատուկ ծառայություններից եւ կատարում դրանք: Բացի այդ, նրան «հանձնարարվել է իր գործունեության մեջ ներգրավել նաեւ այլ անձանց»:
«Նա, մասնավորապես, տեղեկատվություն է փոխանցել Ադրբեջանի զինված ուժերի անձնակազմի վերաբերյալ, աջակցել է հայկական հատուկ ծառայություններին ապատեղեկատվության նպատակային տարածման մեջ, որն ուղղված է հանրապետությունում էթնիկ հողի վրա առճակատում հրահրելուն», - ասվում է հաղորդագրությունում:

Baku says it arrested “Armenian spy”
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan’s State Security Service has stated today that it has arrested a citizen for espionage in favor of Armenia.
“As a result of operative-search activities reasonable suspicions arose that citizen of Azerbaijan Aydin Zakiyev, born in 1970, carried out espionage and assisted the Armenian special services in conducting hostile activities against our country,” TASS quoted the Azerbaijani SSS statement.
According to the investigation, Zakiyev was receiving assignments from the Armenian special services through mediators located in the territory of a third country and carried them out. In addition, he was “instructed to involve other people in his activities.”
“In particular, he was conveying information on the recruitment of the personnel of the armed forces of Azerbaijan, assisted the Armenian special services in the targeted dissemination of misinformation aimed at inciting confrontation in the republic on ethnic grounds,” the statement said.