Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն մատնանշել է հայերի խնդիրները Վրաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը «Որոշ երկրներում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի մասին» զեկույցում հիշատակել է Վրաստանի հայ համայնքը:
Զեկույցի «Վրաստան» բաժնում, մասնավորապես, ասվում է, որ «առավել մեծ ադրբեջանական եւ հայկական համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցության աստիճանը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում մնում է ծայրաստիճան ցածր, ինչը նրանց թույլ չի տալիս ամբողջությամբ ինտեգրվել վրաց հասարակությանը»:
«Ազգային փոքրամասնությունների հիմնական խնդիրը մնում է վրացական պետական լեզվի չիմանալը: «Վարդերի հեղափոխությունից» հետո Վրաստանի իշխանությունները մտցրեցին մի շարք օրենքներ, որոնք սահմանափակում են փոքրամասնությունների լեզուների օգտագործումը եւ ոչ բնիկ էթնիկ խմբերին պարտավորեցնում պետական կառավարման մարմինների հետ վրացերեն շփվել: Իրավապաշտպանները նշում են, որ իշխանությունները վրացերեն լեզու սովորելու համար անհրաժեշտ պայմաններ չեն ստեղծում», - ասվում է զեկույցում:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը Վրաստանի քաղաքական կյանքում մնում է ցածր, էթնիկ սփյուռքի ներկայացուցիչները ցանկանում են ավելի մեծ անկախություն ունենալ` կրթության եւ մշակույթի ոլորտում ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու, երկրի քաղաքականության վրա ազդելու լծակներ ունենալու համար: Օրինակ, հայ համայնքն արդեն տեւական ժամանակ բարձրացնում է Սամցխե-Ջավախքի ինքնավարության հարցը, իսկ Քվեմո-Քարթլիի ադրբեջանցիները պահանջում են լայն ներկայացվածություն տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, որտեղ բոլոր հիմնական պաշտոնները զբաղեցնում են վրացիները: Այս կոչերը աջակցություն չեն գտնում Վրաստանի ղեկավարության մոտ, որը դրանք գնահատում է որպես անջատողական տրամադրությունների արտահայտում», - գրում են զեկույցի հեղինակները:
«Բացի այդ, վրացական լրատվամիջոցներում հաճախակի են դարձել Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա հարձակումները: 2011 թվականին Վրաստանում «Կրոնական դավանանքների ազատ գրանցման մասին» օրենքի ընդունումից հետո բազմիցս գրանցվել են վանդալիզմի դեպքեր հայկական եկեղեցիների նկատմամբ», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ զեկույցում:

МИД России указал на проблемы армян Грузии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России упомянул армянскую общину Грузии в докладе «О ситуации с правами человека в отдельных странах».
В разделе «Грузия» доклада, в частности, говорится, что «степень участия представителей наиболее многочисленных азербайджанской и армянской общин в общественной и политической жизни страны остается крайне низкой, что не позволяет им полноценно интегрироваться в грузинское общество».
«Главной проблемой национальных меньшинств по-прежнему остаётся незнание государственного грузинского языка. После «революции роз» грузинские власти ввели ряд законов, ограничивающих использование языков нацменьшинств и обязывающих некоренные этносы общаться с представителями власти на грузинском языке. Правозащитники отмечают, что при этом власти не создают необходимых условий для изучения грузинского языка», - говорится в докладе.
«Из-за того, что участие представителей нацменьшинств в политической жизни Грузии остается невысоким, представители национальных диаспор выражают стремление к большей независимости для того, чтобы самостоятельно принимать решения в сфере образования и культуры, иметь рычаги влияния на политику страны. Так, например, армянская община уже длительное время поднимает вопрос об автономии для Самцхе-Джавахети, а азербайджанцы из Квемо-Картли выступают с требованиями широкого представительства в местных органах власти, где все основные посты занимают грузины. Эти призывы не находят поддержки у руководства Грузии, расценивающего их как выражение сепаратистских настроений», - пишут авторы доклада.
«Кроме того, в средствах массовой информации Грузии участились нападки на Армянскую Апостольскую церковь. После принятия в 2011 г. Закона о свободной регистрации религиозных деноминаций в Грузии неоднократно отмечались случаи вандализма в отношении армянских храмов», - отмечается в докладе МИД России.