Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն մատնանշել է հայերի խնդիրները Վրաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը «Որոշ երկրներում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի մասին» զեկույցում հիշատակել է Վրաստանի հայ համայնքը:
Զեկույցի «Վրաստան» բաժնում, մասնավորապես, ասվում է, որ «առավել մեծ ադրբեջանական եւ հայկական համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցության աստիճանը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում մնում է ծայրաստիճան ցածր, ինչը նրանց թույլ չի տալիս ամբողջությամբ ինտեգրվել վրաց հասարակությանը»:
«Ազգային փոքրամասնությունների հիմնական խնդիրը մնում է վրացական պետական լեզվի չիմանալը: «Վարդերի հեղափոխությունից» հետո Վրաստանի իշխանությունները մտցրեցին մի շարք օրենքներ, որոնք սահմանափակում են փոքրամասնությունների լեզուների օգտագործումը եւ ոչ բնիկ էթնիկ խմբերին պարտավորեցնում պետական կառավարման մարմինների հետ վրացերեն շփվել: Իրավապաշտպանները նշում են, որ իշխանությունները վրացերեն լեզու սովորելու համար անհրաժեշտ պայմաններ չեն ստեղծում», - ասվում է զեկույցում:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը Վրաստանի քաղաքական կյանքում մնում է ցածր, էթնիկ սփյուռքի ներկայացուցիչները ցանկանում են ավելի մեծ անկախություն ունենալ` կրթության եւ մշակույթի ոլորտում ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու, երկրի քաղաքականության վրա ազդելու լծակներ ունենալու համար: Օրինակ, հայ համայնքն արդեն տեւական ժամանակ բարձրացնում է Սամցխե-Ջավախքի ինքնավարության հարցը, իսկ Քվեմո-Քարթլիի ադրբեջանցիները պահանջում են լայն ներկայացվածություն տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, որտեղ բոլոր հիմնական պաշտոնները զբաղեցնում են վրացիները: Այս կոչերը աջակցություն չեն գտնում Վրաստանի ղեկավարության մոտ, որը դրանք գնահատում է որպես անջատողական տրամադրությունների արտահայտում», - գրում են զեկույցի հեղինակները:
«Բացի այդ, վրացական լրատվամիջոցներում հաճախակի են դարձել Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա հարձակումները: 2011 թվականին Վրաստանում «Կրոնական դավանանքների ազատ գրանցման մասին» օրենքի ընդունումից հետո բազմիցս գրանցվել են վանդալիզմի դեպքեր հայկական եկեղեցիների նկատմամբ», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ զեկույցում:

Russian MFA points to problems Armenians have in Georgia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Ministry of Foreign Affairs of Russia mentioned the Armenian community of Georgia in the report “Human rights situation in certain countries.”
“Georgia” section of the report particularly says that “the degree of participation of representatives of the most numerous Azerbaijani and Armenian communities in the public and political life of the country remains extremely low, which does not allow them to fully integrate into Georgian society.”
“The main problem of national minorities is still the ignorance of the state Georgian language. After the Rose Revolution, Georgian authorities introduced a number of laws restricting the use of minority languages and obliging non-indigenous ethnic groups to communicate with government officials in Georgian. Human rights activists note that the authorities are not creating necessary conditions for learning the Georgian language,” the report says.
“Due to the fact that the participation of representatives of national minorities in the political life of Georgia remains low, representatives of ethnic diasporas express their desire for greater independence in order to independently make decisions in the sphere of education and culture, to have leverage over the country’s policy. For example, the Armenian community has been raising the issue of autonomy for Samtskhe-Javakheti for a long time now, and the Azerbaijanis from Kvemo-Kartli are demanding wide representation in local government bodies, where all the main posts are occupied by Georgians. These calls are not supported by the Georgian leadership, which regards them as an expression of separatist sentiments,” the authors of the report write.
“In addition, attacks on the Armenian Apostolic Church have become more frequent in the Georgian media. After the adoption of the Law on “Free Registration of Religious Denominations in Georgia” in 2011, cases of vandalism against Armenian churches have been repeatedly registered,” the report of the Russian Foreign Ministry reads.