Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Հայաստանում ընտրությունները նոր են տեղի ունեցել, եւ դեռ վաղ է խոսել Ղարաբաղում իրավիճակի վրա դրանց արդյունքի ազդեցության մասին»:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ բանակցություններին հաջորդած մամուլի ասուլիսում, Լավրովը նշել է.
«Դեռ պարզ չէ, թե ինչպես են այս արդյունքները ազդելու նոր քաղաքական կյանքի ձեւավորման վրա: Սպասենք, երբ այնտեղ կձեւավորվի կառավարությունը»:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ պատերազմը ավարտած եռակողմ համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ երկրորդ եռակողմ համաձայնագիրը, որով մեկնարկել է տնտեսական գործունեության ձեւերի համաձայնեցման, շրջափակումը վերացնելու գործընթացը, աշխատում են եւ համապատասխանում են բոլոր ներգրավված կողմերը շահերին», - հավելել է ռուսաստանցի նախարարը:

Лавров призвал дождаться формирования правительства в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил сегодня, что «выборы в Армении только что состоялись и пока рано говорить о влиянии их результатов на обстановку в Карабахе».
Как сообщает ТАСС, выступая на пресс-конференции по итогам переговоров с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид, Лавров отметил:
«Пока еще непонятно, как эти результаты скажутся на оформлении политической жизни в новых условиях. Давайте дождемся, когда там будет правительство».
«Мы исходим из того, что трехстороннее соглашение, прекратившее войну, равно как и второе трехстороннее соглашение, запустившее процесс согласования конкретных форм раскрытия всей экономической деятельности, снятия блокады, они работают и отвечают интересам всех вовлеченных сторон», - добавил российский министр.