Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հույս է հայտնել, որ «ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը [ցեղասպանության ճանաչման մասին] ճանապարհ կհարթի երկխոսության եւ, ի վերջո, հարաբերությունների կարգավորման համար, կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանը եւ կայունությանը»:
«Կարծում եմ, որ սա հիմք է ստեղծում Թուրքիայի հասարակության համար՝ առերեսվելու պատմության էջերին։ Այն նաեւ դրդում է հասարակությանը հարցեր բարձրաձայնել իրենց պատմության ողբերգական էջերի մասին: Կարծում եմ՝ դա նաեւ հող կստեղծի երկու հարեւան երկրների միջեւ երկխոսության համար: Երկու հարեւան երկրների միջեւ ստեղծվել էր անջրպետ, եւ կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր քայլ կլինի մեր հարաբերությունների կարգավորման համար»,- ասել է Արա Այվազյանը «BBC Weekend»-ին տված հարցազրույցում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաեւ ասել է, որ ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդը պայքարում է հանուն պատմական արդարության, իր պատմական հայրենիքում անվտանգ եւ արժանապատիվ կյանքի համար:
«Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական եւ ագրեսիվ քաղաքականություն` անկախության վերականգնումից ի վեր՝ սկսած 1991 թվականից: Թուրքիան մերժեց Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, փակեց սահմանը եւ Հայաստանի դեմ վարեց հետզհետե աճող թշնամական քաղաքականություն։ Ավելին` Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայում՝ մեր տարածաշրջան ուղարկելով հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների»,- ասել է Արա Այվազյանը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян выразил надежду, что «заявление президента США [о признании геноцида армян] откроет путь к диалогу и, в конечном итоге, к нормализации отношений и будет способствовать региональному миру и стабильности».
«Думаю, это создает основу для того, чтобы турецкое общество могло встать лицом к лицу со страницами истории. Это также будет побуждать общественность задавать вопросы о трагических страницах своей истории. Думаю, это также откроет путь к диалогу между двумя странами-соседями, между которыми возник определенный барьер, что будет очень важным шагом для нормализации наших отношений», - сказал Ара Айвазян в интервью BBC Weekend.
Глава МИД Армении также сказал, что сегодня, как и 106 лет назад, армянский народ борется за историческую справедливость, за безопасную и достойную жизнь на своей исторической родине.
«С момента восстановления независимости в 1991 году, Турция ведет враждебную и агрессивную политику по отношению к Армении. Турция отказалась установить дипломатические отношения с Арменией, закрыла границу и ее политика по отношению к Армении становилась все более и более враждебной. Более того, Турция принимала непосредственное участие в агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, отправив в наш регион тысячи иностранных вооруженных террористов», - сказал Ара Айвазян.