Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հույս է հայտնել, որ «ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը [ցեղասպանության ճանաչման մասին] ճանապարհ կհարթի երկխոսության եւ, ի վերջո, հարաբերությունների կարգավորման համար, կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանը եւ կայունությանը»:
«Կարծում եմ, որ սա հիմք է ստեղծում Թուրքիայի հասարակության համար՝ առերեսվելու պատմության էջերին։ Այն նաեւ դրդում է հասարակությանը հարցեր բարձրաձայնել իրենց պատմության ողբերգական էջերի մասին: Կարծում եմ՝ դա նաեւ հող կստեղծի երկու հարեւան երկրների միջեւ երկխոսության համար: Երկու հարեւան երկրների միջեւ ստեղծվել էր անջրպետ, եւ կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր քայլ կլինի մեր հարաբերությունների կարգավորման համար»,- ասել է Արա Այվազյանը «BBC Weekend»-ին տված հարցազրույցում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաեւ ասել է, որ ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդը պայքարում է հանուն պատմական արդարության, իր պատմական հայրենիքում անվտանգ եւ արժանապատիվ կյանքի համար:
«Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական եւ ագրեսիվ քաղաքականություն` անկախության վերականգնումից ի վեր՝ սկսած 1991 թվականից: Թուրքիան մերժեց Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, փակեց սահմանը եւ Հայաստանի դեմ վարեց հետզհետե աճող թշնամական քաղաքականություն։ Ավելին` Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայում՝ մեր տարածաշրջան ուղարկելով հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների»,- ասել է Արա Այվազյանը:

Armenian FM: Biden’s statement will pave the way for dialogue - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign minister Ara Aivazian has stated he hopes that "this very important statement by the President of the U.S. [on recognition of the Armenian Genocide] will pave the way for dialogue and eventually to the normalization of relations. "It will also contribute to the regional peace and stability,” added Aivazian.
“I believe this creates a ground for Turkish society to face the pages of their history. And also it induces the society to question the tragic pages of their history. I believe it will also create ground for dialogue between two neighboring countries. Abyss was created between two neighboring countries and I believe this will be a very important step for normalization of our relations,” he said in the interview to BBC Weekend.
Ara Aivazian has noted that the same as 106 years ago, today too Armenian people are struggling to achieve historical justice and live safe, dignified lives in their historical homeland.
“Turkey pursues hostile and aggressive policy towards Armenia since the restoration of independence back in 1991. Turkey rejected the establishment of diplomatic relations, it closed border with Armenia and pursued increasingly hostile policy against Armenia. Moreover, Turkey directly got involved in the Azerbaijani aggression against the people of Nagorno-Karabakh by dispatching thousands of foreign terrorist fighters to our region,” recalled Aivazian.