Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն այսօր ասել է, որ ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի զորքերի մարտական կարողությունները հզորացվում են «Անդրկովկասի եւ Մերձավոր Արեւելքի մի շարք երկրներում իրավիճակի կարգավորմանը հակազդելու ՆԱՏՕ-ի փորձերի պատճառով»:
«Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանի եւ Անդրկովկասի մի շարք երկրներում նկատվում է անկայուն վիճակ: ՆԱՏՕ-ի՝ դրա կարգավորմանը դիմագրավելու փորձերը ստիպում են մեզ ռազմավարական զսպման համաչափ միջոցառումներ ձեռնարկել եւ բարձրացնել Հարավային ռազմական օկրուգի զորքերի մարտական կարողությունները», - ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի ՊՆ կոլեգիայի նիստում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Շոյգուն նշել է, որ «օկրուգի վերազինման մշտական աշխատանքներ են տարվում»:
«2020 թվականին զորքերը ստացել են ավելի քան 3 200 միավոր ժամանակակից ռազմական տեխնիկա, իսկ նրանց մասնաբաժինը զորամասերում կազմել է 70%», - ասել է նախարարը:

Шойгу: НАТО противодействует нормализации обстановки «в ряде стран Закавказья»
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны России Сергей Шойгу заявил сегодня, что боевые возможности войск Южного военного округа наращиваются «из-за попыток НАТО противодействовать нормализации обстановки в ряде стран Закавказья и Ближнего Востока».
«Нестабильное положение дел наблюдается в ряде стран Ближневосточного региона и Закавказья. Попытки альянса противодействовать его нормализации вынуждают нас принимать симметричные меры стратегического сдерживания и наращивать боевые возможности войск Южного военного округа», - сказал Шойгу на заседании коллегии министерства обороны РФ.
Как сообщает ТАСС, Шойгу отметил, что «ведется непрерывное переоснащение округа».
«В 2020 году войска получили более 3,2 тыс. единиц современного вооружения и военной техники, а их доля в воинских частях и соединениях составила 70%», - сказал министр.