Վաշինգտոնը Բաքվին բարի կամք դրսեւորելու կոչեր է անում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան վարչակազմը շարունակում է զբաղվել Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների խնդրով, գրում է The Washington Post-ի սյունակագիր Դէվիդ Իգնեշիուսը:
Հեղինակը, մասնավորապես, նշում է, որ փետրվարին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել էր խնդրին եւ խնդրել էր օժանադակել, որպեսզի ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները այցելեն գերիներին, եւ խնդրանքն արագ բավարարվել էր:
«Հետագա շաբաթների ընթացքում ամերիկացի պաշտոնյաները շարունակել են հանդես գալ գերիների ազատման օգտին: «Հուսով ենք ավելի շատ գերեվարվածների ազատության մեջ տեսնել», - ասել է Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչը: «Մենք չենք բանակցում, բայց կոչ ենք անում նրանց բարի կամք դրսեւորել», - ասել է նույն պաշտոնյան՝ նկատելով, որ զինադադարի կյանքի կոչումը եւ գերիների փոխանակումը Ռուսաստանի պարտավորությունն էր», - գրում է Դէվիդ Իգնեշիուսը:

Photo: ellingtoncms.com
Yerevan /Mediamax/. The U.S. administration continues working on the issue of Armenian POWs held in Azerbaijan, David Ignatius writes for The Washington Post.
In particular, Ignatirus writes that Acting Assistant Secretary of State for Europe Philip Reeker raised the issue of the captives with Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov during a telephone call and requested that the ICRC be allowed to visit the prisoners. The request was promptly granted.
“U.S. officials continued in the following weeks to advocate the release of detainees. “We hope to see more detainees released,” said a senior Biden administration official. “We’re not negotiating, but we’re urging them to exercise goodwill,” he said, noting that implementing the cease-fire and prisoner swaps was Russia’s responsibility,” David Ignatius writes.