Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարներ Արա Այվազյանն ու Ժան-Իվ Լը Դրիանն այսօր հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմյան իրադրությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանը վերաբերող հարցերը:
Արա Այվազյանը ֆրանսիացի գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ռազմագերիների եւ պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման խնդրի վրա:
Անդրադառնալով Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման ուղղված քայլերին՝ Արա Այվազյանն ասել է, որ «հարցի հրատապությունն առավել ընդգծվում է հայկական ժառանգության ոչնչացման եւ ինքնության խեղաթյուրման ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող ջանքերի լույսի ներքո»:
Արտգործնախարարները քննարկել են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը եւ այդ առնչությամբ համանախագահների առաջիկա ժամանակացույցին:

Ара Айвазян обсудил вопрос пленных со своим французским коллегой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и Франции Ара Айвазян и Жан-Ив Ле Дриан обсудили сегодня в телефонной беседе послевоенную ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также вопросы, связанные с миром и безопасностью в регионе.
Ара Айвазян обратил внимание своего французского коллеги на вопрос возвращения на родину военнопленных и заложников.
Касаясь шагов, предпринятых для сохранения исторического, культурного и религиозного наследия Арцаха на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, Ара Айвазян сказал, что «неотложность вопроса становится еще больше актуальной в свете усилий Азербайджана по уничтожению армянского наследия и искажению его самобытности».
Министры иностранных дел обсудили также вопросы возобновления мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и предстоящий график работы сопредседателей в этом направлении.