ԵԱՀԿ գործող նախագահը հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակել Կովկասում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեն դեսպան Անիկա Սյոդերին նշանակել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի փետրվարին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը Անիկա Սյոդերին ներգրավվել էր ՄԱԿ-ի խաղաղության կառուցման ճարտարապետության գնահատող խմբի աշխատանքներում:
2014-ից 2019 թվականները Անիկա Սյոդերը Շվեդիայի արտաքին գործերի պետական քարտուղարն էր:
Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակի, Շվեդիայի կառավարության միջազգային զարգացման հարցերով պետական քարտուղարի, Շվեդիայի վարչապետի եւ ԱԳ նախարարի խորհրդականի պաշտոնները:

OSCE Chairperson-in-Office names Special Representative for Caucasus - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Sweden, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde has appointed Ambassador Annika Söder her Special Representative for the South Caucasus.
In February 2020, UN Secretary-General Antonio Guterres appointed Ambassador Söder to form part of a group that would contribute to the ongoing review of the UN peacebuilding architecture.
In 2014-2019, Annika Söder served as State Secretary for Foreign Affairs of Sweden.
At different times in her career, Ambassador Söder served as State Secretary for International Development Cooperation in the Swedish Government, spokesperson of the Foreign Ministry, and in several positions as foreign policy advisor to the prime minister and foreign ministers.