ԵԱՀԿ գործող նախագահը հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակել Կովկասում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեն դեսպան Անիկա Սյոդերին նշանակել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի փետրվարին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը Անիկա Սյոդերին ներգրավվել էր ՄԱԿ-ի խաղաղության կառուցման ճարտարապետության գնահատող խմբի աշխատանքներում:
2014-ից 2019 թվականները Անիկա Սյոդերը Շվեդիայի արտաքին գործերի պետական քարտուղարն էր:
Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակի, Շվեդիայի կառավարության միջազգային զարգացման հարցերով պետական քարտուղարի, Շվեդիայի վարչապետի եւ ԱԳ նախարարի խորհրդականի պաշտոնները:

Действующий председатель ОБСЕ назначила спецпредставителя на Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Швеции, Действующий председатель ОБСЕ Анн Линден назначила посла Анику Сёдер своим специальным представителем на Южном Кавказе.
Медиамакс сообщает, что в феврале 2020 года генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш привлек Анику Сёдер к работе Группы ООН по оценке архитектуры миростроительства.
С 2014 по 2019 год Аника Сёдер была государственным секретарем Швеции по иностранным делам.
В разные годы она занимала посты пресс-секретаря министерства иностранных дел Швеции, Государственного секретаря по международному развитию в правительстве Швеции, советника премьер-министра и министра иностранных дел Швеции.