Արա Այվազյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել համանախագահների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը նոյեմբերի 25-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահների հետ:
Արա Այվազյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման եւ Արցախում խաղաղապահների տեղակայման կարեւորությունը, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
ԱԳ նախարարը եւ համանախագահներն անդրադարձել են Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում արցախահայության շահերի պաշտպանությանը եւ իրավունքների վերականգնմանը՝ շեշտելով միջազգային համապատասխան կազմակերպությունների տեղում ներգրավման անհրաժեշտությունը:
Արա Այվազյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության` որպես միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափի շարունակականության ապահովման կարեւորությունը:

Yerevan /Mediamax/. On November 25, Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan held telephone conversations with the Russian, French and American co-chairs of the OSCE Minsk Group.
Ara Ayvazyan has stressed to the co-chairs the importance of establishing a ceasefire in the Karabakh conflict zone and deploying peacekeepers in Artsakh, said the Armenian MFA.
Foreign Minister Ayvazyan and the co-Chairs have discussed protection of the interests of the Artsakh Armenians and the restoration of their rights amidst the humanitarian crisis in Artsakh, emphasizing the need to engage relevant international organizations on the ground.
Ara Ayvazyan has also underlined the importance of ensuring the continuity of the OSCE Minsk Group co-chairmanship as the only format with an international mandate for Karabakh conflict mediation.